Prymas w Markach, Pustelniku i Strudze

Antoni Widomski ProMemoria

 5 lutego 2017    22:47

Aleksander Kakowski - Prymas Królestwa Polskiego w latach 1925 - 1938. Przebywał kilkakrotnie w Markach, Pustelniku i Strudze.

W sierpniu 1920 roku był jednym z trzech dyplomatów, którzy nie opuścili zagrożonej Warszawy. W goracym dniu 13 sierpnia 1920 roku znalazł się wśród żołnierzy pierwszej linii w okopach obronnych wokół miasta Radzymin.

20 października 1917 roku,
Erygował samodzielną parafię Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Markach.

18 sierpnia 1920 roku,
Przebywał w Radzyminie na ceremonii wojskowej. W powrotnej drodze, w Markach, rozpytywał się o chorych w tzw. -Czołówkach sanitarnych.

1 kwietnia 1926 roku,
Erygował kaplicę publiczną w Zakładzie Wychowawczym Zgromadzenia Rodziny Maryi w Pustelniku.

8 listopada 1931 roku,
W niedzielę, o godz. 10, Jego Eminencja, w asyście ks. kan.Kobylińskiego, dziekana radzymińskiego i innych księży, poświęcił w Strudze kościółek, należący do Zakładu Wychowawczego dla Sierot Chłopców. Po tej ceremonii ks. Antoni Puławski, założyciel Zakładu, podziękował w serdecznych słowach Jego Eminencji ks. kardynałowi za to, że przed czterema laty zachęcił go do pracy dla dobra sierot, udzielając mu swego błogosławieństwa na pełną trudu, ale dobrą sprawę. Jego Eminencja w swym przemówieniu podkreślił wielką ofiarność założyciela i dobroć jego kapłańskiego serca, litującego się nad niedolą sierot. Wskazał również na ideał, jaki powinien przyświecać wychowaniu młodych pokoleń, które mają żyć dla lepszej Polski niż dzisiejsza i dla chwały Bożej. Potem Jego Eminencja ks. kardynał odprawił Mszę Świętą i udzielił błogosławieństwa obecnym na nabożeństwie, licznie zebranemu ludowi z okolicy i przeszło dwustu sierotom, wychowankom zakładu.

7 września 1932 roku, w środę, o godz. 15, Jego Eminencja udzielał Sakramentu Bierzmowania w kościele parafialnym w Markach

7 września 1933 roku, w czwartek, o godz. 16, Jego Eminencja udzielił w kościele parafialnym w Markach Sakramentu Bierzmowania 500 osobom, po czym zwiedził wznoszony Dom Katolicki

19 sierpnia 1938 roku, w piątek, po południu, Jego Eminencja był w Strudze na zakończeniu półkolonii dla dzieci, prowadzonej tam przez Katolicki Związek "Caritas".

Za rządów Jego Eminencji, w 1934 roku, zbudowano kościół Błogosławionego Andrzeja Boboli w Strudze.

Właśnie dzisiaj mija 155 rocznica urodzin Aleksandra kakowskiego, arcybiskupa metropolity warszawskiego w latach 1913 - 1938, prymasa Królestwa Polskiego w latach 1925 - 1938.

Antoni Widomski
Pro Memoria

Galeria

zdjecie: 100043
zdjecie

Antoni Widomski

Współpracuje z portalem od 2004 roku

www.historia.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry