Czerwcowe imprezy w MOK - czas podsumowań

Anna Dąbrowska-Pękocka MOK

 30 czerwca 2009    22:26

Chyba w żadnym innym miesiącu nie dzieje się aż tak wiele w murach Mareckiego Ośrodka Kultury co właśnie w czerwcu. Zakończenia zajęć, koncerty, uroczyste pożegnania - to najmilszy czas wspomnień i podsumowań dokonań całego roku kulturalno - oświatowego, a z drugiej strony miła zapowiedź tego, co czeka na nas już po wakacjach. Z całą pewnością jest co wspominać.

Cykl wielkich uroczystości w MOK rozpoczął Doroczny Koncert Letni - w niedzielę, 7 czerwca 2009 uczestnicy zajęć Ogniska Muzycznego prezentowali wybrane utwory, które przygotowywali specjalnie na tę okazję podczas swoich zajęć w klasach pianina, elektronicznych instrumentów klawiszowych oraz gitary prowadzonych przez doświadczonych pedagogów: Krzysztofa Zajkowskiego i Ryszarda Mulrczyka. Prowadząca koncert Dyrektor MOK, Krystyna Klimecka, w krótkim wprowadzeniu, zaznaczyła jak ważne jest pielęgnowanie muzycznych pasji już od najmłodszych lat, wytrwałość i zdecydowanie, a szczególnie wspieranie młodych talentów przez ich rodziców - zwłaszcza w momentach zmęczenia, zwątpienia czy utraty zapału. Doskonałą ilustracją jej słów była zgromadzona licznie (ponad 100 osób) tego dnia widownia: rodziny i przyjaciele występujących dzieci i młodzieży przybyli tłumnie aby nagradzać gromkimi brawami ich popisy. Podczas  koncertu mogli oni wysłuchać zarówno melodii tradycyjnych i popularnych - walczyków, krakowiaków jak też utworów najznakomitszych kompozytorów takich jak Fryderyk Chopin, Gerorges Bizet czy Ludvig von Bethoveen - przygotowanych stosownie do wieku i poziomu zaawansowania uczestników zajęć.

Kolejną czerwcową uroczystością było odbywające się w środę, 17 czerwca otwarcie wystawy " Kredką i pędzelkiem" - prac wykonanych przez dzieci podczas zajęć Ogniska Plastycznego MOK. Wystawę przygotowywała prowadząca zajęcia Anna Lis  - Radosz, która podczas uroczystości przedstawiła pokrótce zaprezentowane na niej  techniki: pastele, farby plakatowe i akrylowe, malarstwo na szkle oraz różnorodne techniki przestrzenne jak papier-mache czy masa solna. W ciepłych słowach zarówno Dyrektor MOK i prowadząca zajęcia pedagog dziękowały zgromadzonym uczestnikom zajęć za ich wytrwałość i gratulowały twórczego zapału wręczając pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Po zakończeniu części oficjalnej czekała na uczestników i ich najbliższych jeszcze jedna miła niespodzianka: zaproszenie do wspólnej twórczej pracy przy przygotowywaniu własnoręcznie zdobionych kartek z okazji nadchodzącego Dnia Ojca. Przygotowane materiały i dodatki szybko znajdowały swoje miejsce w pięknych projektach tworzonych wspólnymi siłami dzieci i ich opiekunów, a twórcza atmosfera spotkania wydaje się doskonale wróżyć na kolejny rok kulturalno - oświatowy Ognisku Plastycznym.

Tego samego wieczora odbyła się jeszcze jedna uroczystość - tym razem swój talent prezentowały dziewczyny z Zespołu Tańca Nowoczesnego "Atut", który pod kierownictwem Kingi Jakubowskiej działa w Mareckim Ośrodku Kultury już od 2000 roku. Dzieci i młodzież zgromadzone w zespole  podczas całorocznych zajęć są przygotowywane zarówno pod kątem tanecznym jak i akrobatycznym, często także prezentują się podczas ogólnomiejskich imprez oraz zdobywają nagrody na konkursach tanecznych - w tym także ogólnopolskich. Podczas środowej uroczystości młode tancerki zaprezentowały zaproszonym gościom: rodzicom, opiekunom i przyjaciołom ekspresyjne układy taneczne w stylu disco i hip - hop, czarowały energią, entuzjazmem, talentem... a także bajecznie kolorowymi strojami, będącymi nieodłączną częścią każdego tanecznego pokazu. Nie mniej ważny tego wieczora był jednak drugi element uroczystości: wręczenie dyplomów wszystkim członkom zespołu oraz nagród najbardziej wyróżniającym się tancerkom oraz gorące podziękowania i gratulacje od prowadzącej zespół Kingi Jakubowskiej i Dyrektor MOK, Krystyny Klimeckiej, która z wielką przyjemnością obejrzała popisy młodych tanecznych talentów.

Kolejne wielkie podsumowanie dotyczyło najmłodszych: w piątek, 19 czerwca, do Mareckiego Ośrodka Kultury przybyły tłumnie uczestnicy zajęć "Przedszkolandii", w której zajęcia prowadziła trójka pedagogów: Agnieszka Czerska - Czyż (Klubiki "Miś", "Ptyś" oraz zajęcia plastyczne), Beata Miechowicz (zajęcia umuzykalniające) i Anna Dąbrowska - Pękocka (język angielski). Przybyłe wraz z opiekunami dzieci otrzymywały od Dyrektor MOK i obecnych pedagogów pamiątkowe dyplomy i książki wraz z serdecznymi gratulacjami i życzeniami udanych, pogodnych wakacji. Po uroczystym wręczeniu nadszedł czas na drugi, nie mniej przyjemny punkt programu: bajkę muzyczną "Akademia Krasnoludków" z udziałem artystek: Izabeli Wilczak, Agnieszki Rozbickiej i Eweliny Paź, które jako przesympatyczne krasnoludki Mądraszka, Śmieszka i Wesołka zaprosiły wszystkich do wyprawy w świat dobrych i pomocnych ludziom skrzatów. Po niedługiej chwili do zabawy na krasnoludkowej dyskotece zaproszone zostały dzieci, a w ślad za nimi ich rodzice i opiekunowie, którzy dzielnie dotrzymywali im kroku. Na zmęczone tańcem maluchy po imprezie czekał także słodki poczęstunek, mający osłodzić dwumiesięczną rozłąkę z zajęciami w "Przedszkolandii". Ogółem z tej formy zajęć skorzystało ponad 70 dzieci.

Uroczyste zakończenie roku k.o. 2008-2009  w MOK zaplanowane zostało na niedzielę, 21 czerwca. Tego wieczora wszyscy goście Mareckiego Ośrodka Kultury wysłuchali pięknego koncertu - wspomnienia po Bułacie Okudżawie p.t. "Dopóki ziemia kręci się... wszystko jest możliwe", w którym wystąpiła aktorka telewizyjna Anna Lenartowicz - recytująca poezje Okudżawy oraz Wiesław Kowalski, który w poruszający sposób interpretował jego ballady. Podczas wieczoru zgromadzeni przypomnieli sobie postać słynne go barda i poety, jego życie i twórczą drogę oraz wysłuchali wielu pięknych pieśni jego autorstwa - miedzy innymi " Żołnierskie buty...", " Trzy miłości" czy oczywiście tytułową "Dopóki ziemia kręci się..." spędzając niezapomniane chwile przy pięknej muzyce i poezji.
Podczas tej uroczystości prowadząca spotkanie Dyrektor MOK, Krystyna Klimecka, podsumowując mijający właśnie rok kulturalno - oświatowy zaznaczyła, że był on rokiem udanym - i zarazem bardzo szczególnym, bo jubileuszowym - to już 25 lat spędzonych wspólnie z mieszkańcami Marek, którzy zawsze chętnie pojawiali się w progach MOK: wspólnych imprez kulturalnych, wydarzeń artystycznych, konkursów, przeglądów i wycieczek. Tyle lat razem to jednocześnie wiele pięknych wspomnień, doświadczeń i przyjaźni. Szczególnie gorące podziękowania za zaangażowanie i bardzo udaną całoroczną współpracę Dyrekcja skierowała do pracowników MOK, dodając, że tylko sprawnie działający zespół może wspólnymi siłami napędzać tak ogromne przedsięwzięcie, jakim jest prowadzenie Mareckiego Ośrodka Kultury. Oprócz podziękowań za każdy dzień pracy mijającego roku obecni w tym dniu pracownicy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.

Ostatnią z imprez czerwcowych było uroczyste zakończenie roku k.o. w Klubie Seniora. Odbyło się ono podczas ostatniego czwartkowego spotkania, 25 czerwca 2009, a uświetnił je urokliwy koncert "Znane i lubiane piosenki filmowe" w wykonaniu znanej i cenionej wokalistki jazzowej Izabeli Zając oraz pianisty, aranżera i kompozytora Stanisława Małysa. Piękne melodie w wyśmienitym wykonaniu od razu rozgrzały atmosferę na sali i licznie zgromadzeni seniorzy chętnie dołączali do śpiewania dobrze znanych im piosenek. Na zakończenie koncertu nastał czas podziękowań - szczególnie gorące złożyła Dyrekcja na ręce Członków Zarządu klubu Seniora: Wiesławy Gardener, Reginy Banaszek, Krystyny Reszeć i Jerzego Zyberta, podkreślając ich ogromne zaangażowanie w organizację czwartkowych spotkań oraz imprez Klubu Seniora, ich energię i zapał. Z drugiej strony, Seniorzy wyrazili swoja wdzięczność Dyrekcji oraz prowadzącej Klub seniora Jolancie Salak i całemu zespołowi MOK za organizację bogatego programu w trakcie całego roku kulturalno - oświatowego.
Poza wymienionymi wyżej imprezami odbyło się wiele mniejszych, odbywających się w grupach zajęciowych, gdzie podczas kameralnych spotkań odbywało się wręczanie dyplomów i nagród za całoroczną pracę.

Czerwiec to piękny czas dla Mareckiego Ośrodka Kultury - choć to czas zakończeń i podsumowań, to z drugiej strony jest to też czas zapowiedzi przyszłych działań w nadchodzącym roku i choć MOK zamyka na okres wakacyjny swoje podwoje - jego program jest realizowany podczas kolonii i wczasów, które jak co roku odbywają się przez cały lipiec i sierpień.

Anna Dąbrowska - Pękocka
MOK w Markach

[gallery]

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry