Ruszyły prace budowlane pomnika 11 rozstrzelanych mieszkańców Zieleńca w Markach.

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 13 czerwca 2017    14:13

Szanowni Państwo,

w dniu 10 czerwca 2017 r. ruszyła budowa pomnika "11 rozstrzelanych mieszkańców Zieleńca w Markach". W budowę pomnika licznie zaangażowali się mieszkańcy tej części Marek. Inicjatorem powstania obelisku jest Pan Ryszard Marian Sawicki, regionalista, pasjonat historii, autor wielu publikacji i książek o tematyce historycznej, aktywny członek Stowarzyszenia "MARKI-PUSTELNIK-STRUGA". Odsłonięcie pomnika zaplanowano na dzień 2 sierpnia 2017 r. w 73 rocznicę rozstrzelania przez Niemców 11 mieszkańców Zieleńca. Pomnik stanie przy Placu Zgody w Markach.

   Na zdjęciu Wojciech Jedliński, członek Stow. "MPS" trzymający w reku "kamień węgielny".

Wylewka betonowa pod cokół pomnika. Na zdjęciu nadzorujący prace - Ireneusz Zych.

Przygotowania do dalszego osadzania monumentu.

Poniżej treść zapisów na "kamieniu węgielnym" wmurowanym do pomnika w dn. 11.06.2017 r.

MARKI DN. 11 CZERWCA A.D. 2017 

Celem niniejszego  dokumentu jest przekazanie przyszłym pokoleniom pamięci o zbrodni dokonanej przez żołnierzy niemieckich na mieszkańcach Zieleńca w dniu 2 sierpnia 1944 r.

W dniu tym zastrzelono przypadkowo napotkanych 11 mężczyzn. Ażeby ocalić od zapomnienia ówczesne tragiczne zdarzenie, grupa osób postanowiła zbudować pomnik poświęcony ofiarom zbrodni zrodzonej w ideologii nazizmu niemieckiego. 

 Lista członków Komitetu Budowy Pomnika.

 Przewodniczący Komitetu

1-Marian Ryszard  Sawicki, sprawy  historyczne

2-Zbigniew Paciorek, wykonanie dokumentacji

3-inż. Tadeusz Pasternak, sprawy budowlane

4-Wojciech Jedliński, kamieniarz.

5-Mieczysław Jaworski

Działalność komitet rozpoczął w końcu 2013 roku, uzyskując przychylną akceptację Pana Burmistrza Janusza Werczyńskiego oraz w roku 2016 Rady Miasta Marki z jej Przewodniczącym Panem Tomaszem Paciorkiem.

Pomnik wybudowano z zaangażowania i pracy społecznej członków komitetu, a przede wszystkim  ze środków finansowych w kwocie 6 800 złotych przekazanych przez następnego Burmistrza miasta Marki Pana Jacka Orycha.

Szlifowany głaz kamienny o wadze 5 ton ofiarował Pan Zdzisław Jarnicki z Warszawy.

Sporządził: Marian Ryszard Sawicki  

Galeria

zdjecie: 101577
fot. 1
fot. 2
fot. 3
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry