3 lipca 2017    16:27

Rada Miasta Marki podjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy hali sportowej zlokalizowanej przy ulicy Dużej.

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Marki zwołanej z okazji 50-lecia nadania praw miejskich, z inicjatywy burmistrza Jacka Orycha podjęto uchwałę w sprawie nadania nazwy hali sportowej przy ulicy Dużej. Arena sportowa wybudowana w 2009 roku przy Szkole Podstawowej Nr 4 otrzymała nazwę "Hala sportowo-widowiskowa im. Bożeny Markiewicz".

Podczas rozpatrywania projektu uchwały burmistrz poprosił o przedstawienie życiorysu wybitnej polskiej szczypiornistki Sławomirę Kozak, dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 im. Jana Pawła II, w którym przez wiele lat pracowała Bożena Markiewicz. Symboliczne było miejsce podjęcia uchwały przez radę miasta, ponieważ uroczysta sesja odbywała się na dziedzińcu pałacu Briggsów, czyli w miejscu, gdzie Bożena Markiewicz prowadziła zajęcia wychowania fizycznego z mareckimi uczniami.

Uchwałę w sprawie nadania imienia hali sportowej z rąk przewodniczącego rady miasta Michała Jarocha odebrał podczas sesji mąż szczypiornistki - Bronisław Markiewicz.

Uroczystość nadania imienia hali oraz odsłonięcia pamiątkowej tablicy odbędzie się podczas I Memoriału Bożeny Markiewicz, który zaplanowano w dniach 20-22 października.

Bożena Markiewicz (zd. Gniedziuk), mieszkanka Marek, nauczycielka wychowania fizycznego, trenerka, wybitna szczypiornistka urodziła się 4 sierpnia 1961 roku w Warszawie.

W 1979 roku ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Ruy Barbosy, a w 1983 roku uzyskała dyplom trenera piłki ręcznej na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Uważana za jedną z najlepszych polskich piłkarek ręcznych lat 80. W karierze sportowej broniła barw AZS AWF Warszawa, Skry Warszawa, Via Weny Warszawa, norweskiego Oslo Haugerud i luksemburskiego Rumelange.

Swój pierwszy mecz w biało-czerwonych barwach rozegrała jako szesnastolatka w kategorii juniorek. W karierze seniorskiej reprezentując Polskę rozegrała aż 241 spotkań, co jest rekordem w historii polskiej piłki ręcznej. Imponuje również znakomitym wynikiem bramkowym, których w reprezentacyjnej karierze zdobyła 398. Siedmiokrotnie uczestniczyła w Mistrzostwach Świata grupy A i B. W roku 1985 wywalczyła wicemistrzostwo kraju, a w 1995 roku zdobyła Puchar Polski.

Po raz ostatni w koszulce z orłem na piersi zagrała 24 czerwca 1992 roku na turnieju w Konstancy, w spotkaniu z Rumunią. Zdobyła wtedy 2 bramki.

Po zakończeniu kariery sportowej została trenerką oraz nauczycielką wychowania fizycznego. Trenowała zawodniczki UKS Varsovia oraz przyczyniła się do powstania sekcji piłki ręcznej dziewcząt w Markach, która w ramach Akademii Piłkarskiej Marcovia Marki odnosi duże sukcesy na Mazowszu.

W latach 2000-2014 była nauczycielem w Zespole Szkół Nr 1 im. Jana Pawła II w Markach, gdzie dała się poznać jako wybitny pedagog, dobra koleżanka oraz jak mówią o niej sami nauczyciele: "dobry duch szkoły".

Zmarła po ciężkiej chorobie 12 stycznia 2014 roku. Spoczęła na mareckim cmentarzu przy ul. Bandurskiego.

Galeria

zdjecie: 102167
fot. 1
zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, przewodniczący Rady Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry