Z historii starań o kościół w Markach

Antoni Widomski ProMemoria

 16 lipca 2017    21:21

W tym roku, 20 października naszej najstarszej parafii mareckiej stuknie okrągłe 100 lat. Kilkanaście dni wcześniej, dokładnie 7 października, minie 120 lat od zebrania parafialnego, na którym podjęto decyzję o budowie kościoła w Markach.
Informację o zebraniu zamieścił Przegląd Katolicki z dnia 7 października.

Informację o zebraniu zamieścił także Kurier Warszawski z dnia 17 października 1897 roku. Notatka prasowa zawiera kilka nowych informacji. Wynika z nich, że sprawa budowy kościoła była już poruszana 5 lat wcześniej. Wtedy to Briggsowie deklarowali gotowość pomocy w budowie świątyni.

W notatce o zebraniu, jaką opublikowała Gazeta Świąteczna z dnia 24 października znajdujemy potwierdzenie informacji o wcześniejszych próbach budowy kościoła.

Zawarte w obu notatkach informacje o istniejącym przed 5 laty projekcie budowy kościoła i gotowości Briggsów udzielenia pomocy w budowie świątyni, znajdują potwierdzenie w prasie z lat 1893 - 1897.

Z notatek prasowych wynika, że Briggsowie rozpoczęli starania o budowę kościoła już w 1893 roku.

Rok później w Kurierze Warszawskim pojawiła się kolejna informacja.

Rok 1895 przyniósł kolejną informację.

W kolejnym, 1896 roku pojawiła się informacja o przystąpieniu do sporządzania planów. Briggsowie zadeklarowali 20 tysięcy rubli na budowę kościoła.

W tym samym roku ukazała się informacja, że plany budowy kościoła z cegły nie zostały zatwierdzone przez władze.

Informację potwierdzono w Gazecie Świątecznej

Kiedy więc ksiądz Dąbrowski podjął energiczne starania i zabiegi wokół budowy kościoła w Markach, mógł w pełni liczyć na wsparcie ze strony Briggsów. Znajdujemy potwierdzenie tego faktu w wielu darowiznach na rzecz kościoła. Rozpoczęło się od darowizny 5 000 rubli Flory Briggs.

Antoni Widomski
Pro Memoria

Galeria

zdjecie: 102468
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
fot. 20
zdjecie

Antoni Widomski

Współpracuje z portalem od 2004 roku

www.historia.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry