Wykopaliska w Markach

Rafał Redeł SP4

 15 października 2002    19:49

Od kilkudziesięciu lat na terenie Marek dokonywane są interesujące odkrycia archeologiczne. Ostatnio - od lat 90-tych - prowadzone były prace w rejonie ulic Środkowej i Chopina. W latach 2000-2001 badania te - w ramach konkursu "Ochrona Dziedzictwa Kulturalnego" organizowanego przez dyrekcję Zamku Królewskiego - obserwowali i udokumentowali uczniowe działający w Kole Historycznym przy Szkole Podstawowej nr 4 pod kierunkiem p. Aleksandry Tomczyk. Prace Koła były już kilkakrotnie nagradzane w konkursach - m.in. dwukrotnie (w latach 2001 i 2002) przyznana została przez dyrektora Zamku Królewskiego nagroda główna. Dzięki przygotowanemu przez uczniów albumowi "Najstarsze osadnictwo kulturowe w Markach" również my - niezwiązani z archeologią mieszkańcy Marek - możemy uzyskać podstawowe wiadomości o wykopaliskach w naszym mieście.
Jak dowiadujemy się z albumu, wcześniejsze prace archeologiczne w Markach prowadzone były miedzy innymi w rejonach ulic Grunwaldzkiej i Okólnej (1979r) oraz ul. 11 Listopada (1985r). W badaniach uczestniczył mieszkający w Markach p. Zbigniew Paciorek - radny naszego miasta, z zawodu archeolog. W roku 1979 znaleziono fragmenty ceramiki pochodzącej z epoki brązu, natomiast odkrycie w 1985r. studni z pnia dębowego - ocenianiej na ok. X wiek naszej ery - stało się nawet swego rodzaju sensacją opisaną przez Express Wieczorny (wydanie z 30.09.1985).
Wracając do ostatnich wykopalisk przy Chopina i Środkowej - stanowisko archeologiczne odkryte zostało kilka lat temu za pośrednictwem zdjęć satelitarnych. Gdy właściciele jednej z działek - państwo Ożyńscy - dowiedzieli się, iż są w posiadaniu tak cennego terenu, nie byli - jak wyznali uczniom z Koła Historycznego - specjalnie zachwyceni. Stanowisko archeologiczne wpisano do rejestru zabytków i - zgodnie z przepisami - planowana budowa domu musiała być wstrzymana do czasu ukończenia badań. Co więcej, właściciele działki musieli w znacznej części finansować badania sami.
Prace archeologiczne prowadzone były pod kierunkiem warszawskiego archeologa Marka Czarneckiego. Miejsce prawdopodobnej osady z II-III wieku naszej ery przekopano na głębokość od 3 do 7 metrów. Konieczne było pracochłonne i ostrożne usuwanie każdej warstwy ziemi. Przy pracach często obecni byli uczniowe działający w Kole Historycznym - to dzięki nim możemy obejrzeć zdjęcia z terenu wykopalisk.
Przypuszczenia co do istnienia osady potwierdziły się - na różnych etapach badań odnaleziono między innymi studnię, palenisko, ślady po chatach i spichlerzu, fragmenty ceramiki, a także bardziej przemawiający do wyobraźni "skarb": dwie monety rzymskie. Poniższe zdjęcia - choć większość z nas laików nie dostrzeże na nich zapewne nic niecodziennego - dokumentują część odkryć.
Grupa uczniów biorących udział w zajęciach Koła Historycznego wykonała w ciągu roku naprawdę interesującą pracę, czego dowodem jest album i niewątpliwie zasłużona główna nagroda dyrekcji Zamku Królewskiego. W zbieraniu oraz opracowaniu materiałów do albumu uczestniczyli następujący członkowie Koła: Paulina Borys, Ewa Brzuzy, Paulina Kacprzyk, Dominika Karniej, Ola Klósek, Beata Kopczynska, Kamila Kwas, Kasia Lewicka, Piotr Lisik, Magda Łanecka, Milena Ołtarzewska oraz Eliza Pawłowska pod kierunkiem p. Aleksandry Tomczyk. Uczniowie otrzymali także pomoc zarówno ze strony archeologów Zbigniewa Paciorka i Marka Czarneckiego, jak i właścicieli badanych terenów, państwa Ożyńskich.

Opracował na podstawie
albumu Kola Historycznego:
Rafał Redeł

Pierwsza nagroda dla Koła Historycznego przy SP nr 4 przyznana w ogranizowanym przez dyrekcję Zamku Królewskiego konkursie "Ochrona Dziedzictwa Kulturalnego"

Szkic odtwarzający wygląd naczyń ceramicznych, których fragmenty znaleziono w Markach w 1979 roku

Express Wieczorny z września 1985 roku pisał o odkryciu tysiącletniej studni w Markach

Uczniowie chętnie włączali się do poszukiwania "skarbów"

Pracochłonne zdejmowanie kolejnych wartw gruntu

Przekopane okolice ul. Chopina

Kolejne zdjęcia na następnej stronie.


Zainteresowanie budziło również wyposażenie archeologa

Ślady po służącej mieszkańcom osady studni. Cienie podziwiających studnię uczniów Koła Historycznego niezamierzenie nadały zdjęciu nieco tajemniczości

Kolejna dziura w ziemi, tym razem zinterpretowana przez fachowców jako "jama zasobowa", czyli spichlerz do przechowywania pożywienia.

Często oglądano fragmenty ceramiki...

... które stanowiły prawdopodobnie najczęstsze odkrycia.

Członkowie koła historycznego wraz z p. Aleksandrą Tomczyk - zdjęcie przed szkołą przy ulicy Dużej.



Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry