Ciekawe znaleziska podczas prac ziemnych na terenie ogrodu kościoła parafii św. Izydora w Markach.

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 28 sierpnia 2017    11:10

Jak przygotowania do obchodów 100-lecia najstarszej mareckiej parafii pw. Św. Izydora Oracza stały się przyczyną archeologicznych odkryć ?

W minionym tygodniu podczas prac ziemnych związanych z realizacją nowej koncepcji zagospodarowania przykościelnego ogrodu parafii św. Izydora w Markach natrafiono na kilka ciekawych znalezisk. W trakcie prac ziemnych, po odsłonięciu przez spycharkę wierzchniej warstwy gruntu, natrafiono na kilka monet pochodzących z okresu międzywojennego oraz z czasów PRL-u.

 

 Jednak chyba najbardziej okazałym znaleziskiem była antena radiowa, którą roboczo można datować na koniec lat 30 ubiegłego wieku.

 

Podczas badania terenu natrafiono także na świetnie zachowane srebrne serduszko z wygrawerowaną próbą, część metalowego krzyżyka (pasyjki), fragmenty XIX i XX wiecznej ceramiki.

 Zagadkowe jest pochodzenie odkrytych kilku łusek karabinowych (mauser mosin), które ostrożnie można wiązać z operującym na wieży kościoła w czasie walk toczonych przez wojska niemieckie i rosyjskie w końcu sierpnia i na początku września 1944 r.  niemieckim snajperem. Być może to właśnie ten niemiecki żołnierz strzelał do 10 letniego wówczas chłopca - mieszkańca Zieleńca,  raniąc go w rękę i powodując niedowład.

 

Znalezione podczas badań liczne fragmenty ceramicznych dachówek posiadały stempel cegielni Maksymiliana Małachowskiego - prezesa budowy mareckiej świątyni i hojnego jej darczyńcy. Pierwotnie sam kościół i wieża pokryte były dachówką wyprodukowaną w cegielni M. Małachowskiego.

Warto zaznaczyć, że badania prowadzono na terenie pod względem geologicznym pierwotnym. Sama świątynia bowiem została zbudowana na powierzchni ziemi, która została nawieziona, tworząc sztuczny nasyp i przez kilka lat "leżakowała". Pierwotnie teren, na którym wybudowano nasz kościół był podmokłą niecką, na której rosły kaczeńce, dobrze się miały kaczki i brodziły bociany.

Prace badawcze mają być kontynuowane w najbliższym czasie, aby zdążyć przed planowanymi nasadzeniami kwiatów, drzewek, rabatek i innych roślin.

Tekst: Zbigniew Paciorek

Foto: Tomasz Paciorek, Dariusz Chmielewski.

Galeria

zdjecie: 103182
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry