Z Marek do Zielonki na rowerze

Tadeusz Markiewicz UMMarki

 13 września 2017    16:31

Ogłosiliśmy przetarg na budowę drogi rowerowej, którą obficie dofinansuje Unia Europejska.Już w przyszłym roku z Marek do sąsiedniej Zielonki będzie można dojechać drogą rowerową przebiegająca po wale wzdłuż rzeki Długiej. Będzie to droga asfaltowa o szerokości 2 m. Jej początek został zlokalizowany w Parku Briggsów nieopodal Alei Piłsudskiego. Przy Ząbkowskiej trasa przejdzie na drugą stronę rzeki aż do granic miasta. Od tego miejsca ścieżkę będzie budować Zielonka.

To praktyczny wymiar partnerstwa samorządów z powiatu wołomińskiego, które pod koniec ubiegłego roku otrzymały unijne dofinansowanie z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W jego ramach wybudowaliśmy już ścieżki przy Szkolnej, Sportowej i Sowińskiego. W planach są też, oprócz trasy na wale Długiej, drogi przy Głównej i Kościuszki-Sosnowej. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 80 proc. kosztów kwalifikowanych.

Na oferty wykonawców ogłoszonego we środę przetargu czekamy do 25 października. O wyborze zwycięskiej firmy zdecydują dwa kryteria: cena oraz okres gwarancji i rękojmi (minimalny 36 miesięcy, maksymalny 60 miesięcy). Prace mają zostać zakończone do 30 września 2018 r.

Marki aplikują o kolejne pieniądze na drogi rowerowe z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - wspólnie z sześcioma innymi gminami. Jeśli otrzymamy dofinansowanie, będziemy mogli wybudować kolejne 12 km takich tras.

- Zakładamy, że drogi dla jednośladów powstaną w Alei Marszałka Piłsudskiego - w ramach przywracania miejskiego charakteru głównej arterii. Dołączymy do tego finansowanie budowy ścieżek wzdłuż Modrzewiowej, Sobieskiego, Karłowicza, Lisa-Kuli i Granicznej. Planowane inwestycje zostaną zrealizowane do połowy 2020 r. - mówi burmistrz Jacek Orych.

Galeria

zdjecie: 103633
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry