Warcabiści UKS Struga na Mistrzostwach Europy w Witebsku

Michał Suchecki UKSStruga

 17 września 2017    15:55

,,Wiedzcie tedy, iż gra ta jest bojów obrazem;
Trzeba miejsca, chcąc wojska przeciwne zwieść razem.
A więc naprzód dla Warcab szranki przybierz świetnie.
Niech je siedem dróg równych z obu stron rozetnie''


Słowami poematu Adama Mickiewicza nasza zawodniczka Marta Bańkowska rozpoczęła uroczyste ślubowanie Reprezentantów Polski na tegoroczne Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w warcabach stupolowych.
W ostatnią niedzielę lipca Muzeum Narodowe w Warszawie gościło w swoich progach najlepszych młodzieżowych warcabistów naszego kraju. Młodzieżowa Reprezentacja Polski, w skład której powołanych zostało aż pięcioro zawodników UKS STRUGA (Kacper Waś i Klaudia Adamczyk - kategoria do lat 13, Ludwika Moczulska - kategoria do lat 16, Marta Bańkowska i Bogdan Bańkowski - kategoria do lat 19), w dostojnym gmachu Muzeum uroczyście ślubowała ,,świadome dążenie do osiągnięcia najlepszego wyniku sportowego w nadchodzących Mistrzostwach''.
Młodzież w biało-czerwonych strojach Reprezentacji wzięła udział w przygotowanych przez pracowników Muzeum warsztatach na ekspozycji średniowiecznych dzieł sztuki - miło było obserwować, że zainteresowania naszych warcabistów są znacznie szersze i aktywnie brali udział w zajęciach :)


,,Czy wygrana ucieszy, czy pośród pogromu,
Cofnąć stopy pod karą nie wolno nikomu;
Iść naprzód, walczyć, gonić za nieprzyjacielem,
Wedrzeć się do obozu jest głównym gry celem.''


Witebsk, miasto położone w pobliżu wschodniej granicy Białorusi był gospodarzem Młodzieżowych Mistrzostw Europy 2017. Witebsk, miasto kojarzone z odbywającym się od lat 80 Festiwalem Piosenki Polskiej (obecnie Międzynarodowym Festiwalem Słowiański Bazar) oraz awangardową twórczością pochodzącego stąd Marca Chagalla. Miasto dumne ze swojego Zimowego Pałacu Sportu - lodowiska i areny sportów łyżwowych. Miejsca, które za sprawą Europejskiej Federacji Warcabowej i Białoruskiej Federacji Warcabowej w dniach 1-9 sierpnia 2017 było gospodarzem rozgrywek turniejowych Mistrzostw Europy czołowych warcabistów Starego Kontynentu.
Przed zawodnikami postawione zostały 3 wyzwania: turniej gry długiej (rozpisany na kilka dni, ze względu na to, że jedna partia może trwać nawet 5 godzin!), jednodniowy turniej gry aktywnej oraz turniej gry błyskawicznej.
Oficjalne rozpoczęcie Mistrzostw Europy, krótka część artystyczna i już nasi zawodnicy w skupieniu zasiedli do gry. Na zawodach tej rangi bardzo trudno jest zabrać przeciwnikom punkty, ale początek turnieju był bardzo udany - nasza młodzież ambitnie i z zapałem podchodziła do każdej konfrontacji, więc saldo punktów każdego zawodnika miło się zaokrąglało.
Turniej na długi czas jest bardzo wyczerpujący fizycznie - kilka godzin gry w wymuszonej pozycji, w wysokiej temperaturze i głębokiej koncentracji to naprawdę nie jest prosta sprawa. Tym bardziej, że z każdą kolejną rundą oprócz rosnącego zmęczenia trzeba walczyć z notowanym wyżej przeciwnikiem - poziom trudności stale więc wzrasta.


,,Dziś nie koronna głowa, ni mleczny zabierca,
Ale Warcabę czułe ulubiły serca''


Poniżej przedstawiamy wyniki naszych zawodników w każdym z turniejów. Niezwykle wdzięczną jest możliwość obserwowania zawodników i kibicowania im na tak trudnym turnieju. Niby to ,,tylko warcaba'', niby to ,,tylko hobby'' ale obserwując ilość włożonej w treningi pracy, ogrom zaangażowania, wysiłku i emocji trzeba stwierdzić że to jest aż WARCABA i prawdziwa PASJA.

Wyniki naszych zawodników:


   - Bogdan Bańkowski (długi czas: 10 pkt, miejsce 9; warcaby aktywne: 9 pkt, miejsce 8; blitz: 10 pkt, miejsce 10)

   - Marta Bańkowska (długi czas: 9 pkt, 16 miejsce, warcaby aktywne: 10 pkt, miejsce 10; blitz: 10 pkt, miejsce 7)

   - Kacper Waś (długi czas: 10 pkt, miejsce 12; warcaby aktywne: 9 pkt, miejsce 20; blitz: 10 pkt, miejsce 15)

   - Klaudia Adamczyk (długi czas: 8 pkt, miejsce 17; warcaby aktywne: 7 pkt, miejsce 25; blitz: 10 pkt, miejsce 12)

   - Ludwika Moczulska (długi czas: 8 pkt, 18 miejsce; warcaby aktywne: 8 pkt, miejsce 26; blitz: 9 pkt, miejsce 20)Życzymy naszym zawodnikom stałych postępów w grze, osiągania kolejnych stopni wtajemniczenia warcabowego i przede wszystkim własnej satysfakcji z uprawiania tak wdzięcznej dyscypliny. Bo nasz podziw już macie.

Monika Adamczyk

Galeria zdjęć

Galeria

zdjecie: 103789
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry