95 lat temu zorganizowano Pierwsze Wyścigi Samochodowe w Markach - Strudze.

START:    8 października 2017

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 3 października 2017    12:30

Dla fanów motoryzacji będzie to zapewne ciekawa informacja.

95 lat temu, tj. 8 października 1922 r. odbyły się Pierwsze Wyścigi Samochodowe w Strudze. Wyścigi na dystansie 43 km (3 okrążenia) odbyły się na trasie: Struga (stacja kolejki Mareckiej) - Czarna Struga - szosą poprzeczną do szosy Zegrzyńskiej, szosą Zegrzyńską do szosy Radzymińskiej.  (Poniżej mapka z 1922 r. obrazująca trasę wyścigów wraz z zaznaczonymi: A - startem i metą, B - trybunami i lożami, C - miejscami stojącym, D - miejscami postoju samochodów biorących udział w wyścigu).

Można zaryzykować twierdzenie, iż obecnie trasa wyścigu wiodłaby dzisiejszą ul. Zieloną w Strudze do ul. Spacerowej, ul. Spacerową do trasy 631 i trasą 631 do Al. Marsz. J. Piłsudskiego.

Według informacji zawartej w ulotce w wyścigach samochodowych - o zróżnicowanym litrażu i wadze - uczestniczyły także motocykle o różnych pojemnościach, mocach i z wózkiem. Zaś organizatorem zawodów był Automobilklub Polski.

Wyścigi samochodowe w Strudze. Maj 1932 r. Źródło: NAC.

Wyścigi samochodowe w Strudze. Maj 1932 r. Widoczny m.in. zdobywca pierwszego miejsca w klasyfikacji ogólnej Żukowski (bez czapki). Źródło: NAC.

Wyścigi samochodowe w Strudze. Maj 1932 r. Uczestnik wyścigu Jiri Lobkowitz w samochodzie Bugatti. Żródło: NAC

W kolejnych wpisach (które zostaną zamieszczone niebawem) przeczytacie Państwo o wyścigach motocyklowych - również zorganizowanych w Strudze na podobnej trasie oraz o tragicznym w skutkach wypadku, gdzie zginął fotoreporter i dwóch innych widzów, a także o imponującym "Turnieju Walki Francuskiej" - również zorganizowanym w Strudze w "Parku Wenecja".

Zapraszam Państwa do śledzenia wpisów.

Tomasz Paciorek

Źródło: Polona.pl, NAC, Internet.

Galeria

zdjecie: 104263
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry