75 rocznica mordu na więźniach Pawiaka

START:    16 października 2017

Tadeusz Markiewicz UMMarki

 11 października 2017    13:27

Zapraszamy do udziału w uroczystościach przy Pomniku Dziesięciu Powieszonych.16 października 1942 roku niemieccy żołnierze powiesili po 10 osób w Markach, Rembertowie, Bródnie (Pelcowizna), na Woli i Szczęśliwcach. Był to odwet za przeprowadzenie przez oddziały Armii Krajowej akcji "Wieniec". Polegała ona na wysadzeniu torów kolejowych na liniach węzła warszawskiego, czego efektem było sparaliżowanie ruchu transportów niemieckich m.in. na front wschodni.

16 października 2017 r. o godz. 12.00 przy pomniku Dziesięciu Powieszonych (przy al. J. Piłsudskiego, między ulicami J. Paderewskiego i Fabryczną) odbędą się uroczystości, które upamiętnią mord na więźniach Pawiaka. Będzie to 75 rocznica tego smutnego wydarzenia. Uroczystości odbędą się z udziałem kombatantów walk o niepodległość, władz miasta, pocztów sztandarowych mareckich szkół, oraz przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń.

Program uroczystości:
- odśpiewanie hymnu
- powitanie uczestników
- rys historyczny wydarzeń z 1942 roku przedstawiony przez Antoniego Widomskiego, prezesa Komitetu Pro Memoria
- recytacja wiersza Bogusławy Sieroszewskiej w wykonaniu autorki
- złożenie wieńców

Zapraszamy!

Galeria

zdjecie: 104452
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry