Kolacja dla darczyńcy. Foto i video relacja.

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 25 października 2017    23:26

Szanowni Państwo, zakończyły się uroczyste obchody 100-lecia powstania parafii św. Izydora Oracza w Markach. Jednym z głównych punktów tych obchodów było przedstawienie teatralne pt.: Kolacja dla darczyńcy przygotowane przez aktorów amatorów ze Stowarzyszenia "MARKI-PUSTELNIK-STRUGA". Sztuka powstała na podstawie faktów historycznych nawiązujących do budowy najstarszej mareckiej świątyni według scenariusza Bogusławy Sieroszewskiej.

Dawna sala kina "Zgoda" w Markach (dziś sala gimnastyczna Domu Katolickiego przy Al. Marsz. J. Piłsudskiego 93 w Markach) ponownie wypełniła się po same brzegi mieszkańcami naszego miasta, którzy specjalnie przybyli na to przedstawienie, za co im serdecznie i z całego serca DZIĘKUJEMY.

Aktorzy amatorzy ze Stowarzyszenia "MARKI-PUSTELNIK-STRUGA" starali się przygotować do premiery najlepiej jak tylko mogli i wiernie odtworzyć klimat tamtych czasów.

Na scenie znalazła się zastawa z przełomu XIX i XX wieku, zasłony, firany, obrazy, oryginalne pieniądze - ruble, zegar, lampy, cegły i dachówki z cegielni Maksymiliana Małachowskiego, cegły z cegielni żydowskiego właściciela Halbera, który podarował na budowę mareckiej świątyni 150 rubli w srebrze, zaś sami aktorzy wystąpili w strojach z epoki przygotowanych specjalnie na to wydarzenie.

Publiczność gromkimi brawami nagrodziła występ głównego budowniczego kościoła mareckiej parafii św. Izydora - Ks. Jakuba Dąbrowskiego. W jego rolę doskonale wcielił się Artur Rytel-Andrianik.

Wielkie owacje zebrał również Marcin Tuźnik, odtwórca roli, wspomnianego wcześniej Żyda -Szlomo Halbera.

Panie: Flora i Augusta Briggs, w postaci których wcieliły się Bogusława Sieroszewska i Agnieszka Szafrańska dodawały jak zawsze splendoru i majestatu.

Zaś bracia Briggs: John i Alfred - prywatnie rodzeni bracia Zbigniew Paciorek i Tomasz Paciorek czuwali nad duchem epoki.

W kierownika budowy świątyni - hrabiego Maksymiliana Małachowskiego, wcielił się Robert Mielczarek. Hrabia opowiadał o konieczności szybkiej budowy kościoła i gotowości przekazania niezbędnych materiałów do budowy.

Jego żonę - hrabinę Augustę Małachowską zagrała Anna Grochowska.

Sztuka nie byłaby pełna bez gosposi Jadzi. W jej rolę wcieliła się Ewa Michalak.

Chcielibyśmy bardzo gorąco podziękować Państwu za przychylne opinie o naszym przedstawieniu i zapewnić, że nie ustaniemy w działaniach na rzecz solidarnego rozwoju naszego miasta oraz obowiązku ochrony jego dziedzictwa historycznego.

Jednocześnie zachęcamy do obejrzenia reportażu z obchodów jubileuszu 100-lecia parafii pw. Św. Izydora w Markach oraz do obejrzenia zdjęć. Reportaż z przedstawienia od 1:43 minuty.

KLIKNIJ TUTAJ

Reportaż nagrała lokalna telewizja internetowa Tuba Marek za co serdecznie dziękujemy.

Dodatkowo chcielibyśmy podziękować wszystkim przychylnym nam osobom, bez których ta sztuka nie odbyłaby się, a w szczególności Panu Mariuszowi Sobolewskiemu - DJ-owi Siupie za nieodpłatne użyczenie sprzętu nagłaśniającego oraz Panu Jerzemu Michalakowi za profesjonalne oświetlenie sali teatralnej, a także konferansjerom:  Bartkowi Krycy i Michałowi Mielczarkowi.

Zapraszamy już wkrótce na nasze kolejne przedstawienia.

Foto: Jerzy Michalak, Tomasz Kaczyński, Tomasz Paciorek, Tuba Marek.

Galeria

zdjecie: 104851
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
fot. 20
fot. 21
fot. 22
fot. 23
fot. 24
fot. 25
fot. 26
fot. 27
fot. 28
fot. 29
fot. 30
fot. 31
fot. 32
fot. 33
fot. 34
fot. 35
fot. 36
fot. 37
fot. 38
fot. 39
fot. 40
fot. 41
fot. 42
fot. 43
fot. 44
fot. 45
fot. 46
fot. 47
fot. 48
fot. 49
fot. 50
fot. 51
fot. 52
fot. 53
fot. 54
fot. 55
fot. 56
fot. 57
fot. 58
fot. 59
fot. 60
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry