25 października 2017 23:26
Szanowni Państwo, zakończyły się uroczyste obchody 100-lecia powstania parafii św. Izydora Oracza w Markach. Jednym z głównych punktów tych obchodów było przedstawienie teatralne pt.: Kolacja dla darczyńcy przygotowane przez aktorów amatorów ze Stowarzyszenia "MARKI-PUSTELNIK-STRUGA". Sztuka powstała na podstawie faktów historycznych nawiązujących do budowy najstarszej mareckiej świątyni według scenariusza Bogusławy Sieroszewskiej.
Dawna sala kina "Zgoda" w Markach (dziś sala gimnastyczna Domu Katolickiego przy Al. Marsz. J. Piłsudskiego 93 w Markach) ponownie wypełniła się po same brzegi mieszkańcami naszego miasta, którzy specjalnie przybyli na to przedstawienie, za co im serdecznie i z całego serca DZIĘKUJEMY.
Aktorzy amatorzy ze Stowarzyszenia "MARKI-PUSTELNIK-STRUGA" starali się przygotować do premiery najlepiej jak tylko mogli i wiernie odtworzyć klimat tamtych czasów.
Na scenie znalazła się zastawa z przełomu XIX i XX wieku, zasłony, firany, obrazy, oryginalne pieniądze - ruble, zegar, lampy, cegły i dachówki z cegielni Maksymiliana Małachowskiego, cegły z cegielni żydowskiego właściciela Halbera, który podarował na budowę mareckiej świątyni 150 rubli w srebrze, zaś sami aktorzy wystąpili w strojach z epoki przygotowanych specjalnie na to wydarzenie.
Publiczność gromkimi brawami nagrodziła występ głównego budowniczego kościoła mareckiej parafii św. Izydora - Ks. Jakuba Dąbrowskiego. W jego rolę doskonale wcielił się Artur Rytel-Andrianik.
Wielkie owacje zebrał również Marcin Tuźnik, odtwórca roli, wspomnianego wcześniej Żyda -Szlomo Halbera.
Panie: Flora i Augusta Briggs, w postaci których wcieliły się Bogusława Sieroszewska i Agnieszka Szafrańska dodawały jak zawsze splendoru i majestatu.
Zaś bracia Briggs: John i Alfred - prywatnie rodzeni bracia Zbigniew Paciorek i Tomasz Paciorek czuwali nad duchem epoki.
W kierownika budowy świątyni - hrabiego Maksymiliana Małachowskiego, wcielił się Robert Mielczarek. Hrabia opowiadał o konieczności szybkiej budowy kościoła i gotowości przekazania niezbędnych materiałów do budowy.
Jego żonę - hrabinę Augustę Małachowską zagrała Anna Grochowska.
Sztuka nie byłaby pełna bez gosposi Jadzi. W jej rolę wcieliła się Ewa Michalak.
Chcielibyśmy bardzo gorąco podziękować Państwu za przychylne opinie o naszym przedstawieniu i zapewnić, że nie ustaniemy w działaniach na rzecz solidarnego rozwoju naszego miasta oraz obowiązku ochrony jego dziedzictwa historycznego.
Jednocześnie zachęcamy do obejrzenia reportażu z obchodów jubileuszu 100-lecia parafii pw. Św. Izydora w Markach oraz do obejrzenia zdjęć. Reportaż z przedstawienia od 1:43 minuty.
Reportaż nagrała lokalna telewizja internetowa Tuba Marek za co serdecznie dziękujemy.
Dodatkowo chcielibyśmy podziękować wszystkim przychylnym nam osobom, bez których ta sztuka nie odbyłaby się, a w szczególności Panu Mariuszowi Sobolewskiemu - DJ-owi Siupie za nieodpłatne użyczenie sprzętu nagłaśniającego oraz Panu Jerzemu Michalakowi za profesjonalne oświetlenie sali teatralnej, a także konferansjerom: Bartkowi Krycy i Michałowi Mielczarkowi.
Zapraszamy już wkrótce na nasze kolejne przedstawienia.
Foto: Jerzy Michalak, Tomasz Kaczyński, Tomasz Paciorek, Tuba Marek.
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.
Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa