Akcja GÓRAL: Pomoc dla Andrzeja Górskiego, dowódcy grupy historycznej NIEPODLEGŁOŚĆ.

START:    7 listopada 2017

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 2 listopada 2017    13:24

Akcja "GÓRAL": Niezwykła zbiórka funduszy na rehabilitację i leczenie niezwykłego człowieka - Andrzeja Górskiego, dowódcy Grupy Historycznej "NIEPODLEGŁOŚĆ".

12 września br. Andrzej skończył 48 lat. Do 4 sierpnia 2015 r. prowadził niezwyczajne życie. Organizował setki uroczystości patriotycznych, dziesiątki inscenizacji i rekonstrukcji historycznych, prowadził projekty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, jako wolontariusz IPN brał czynny w poszukiwaniu szczątków polskich Bohaterów na Łączce i Cmentarzu Służewieckim.Niespodziewanie, miesiąc przed swoimi 46 - tymi urodzinami doznał rozległego udaru mózgu. Cudem go przeżył, ale został całkowicie lewostronnie sparaliżowany.

"DWA SŁOWA" O ANDRZEJU

12 września br. Andrzej skończył 48 lat. Do 4 sierpnia 2015 r. prowadził niezwyczajne życie. We współtworzonej przez siebie Grupie Historycznej "Niepodległość" wraz z podobnymi do siebie pasjonatami historii prowadził całe mnóstwo działań historyczno - patriotycznych. Jak to mówią, był "wszędzie", robił "wszystko" i ze "wszystkimi" po to, by oddawać cześć polskim Bohaterom Narodowym i pielęgnować pamięć o nich. Organizował setki uroczystości patriotycznych, dziesiątki inscenizacji i rekonstrukcji historycznych, prowadził projekty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, jako wolontariusz IPN brał czynny w poszukiwaniu szczątków polskich Bohaterów na Łączce i Cmentarzu Służewieckim.

Jego główna działalność to przede wszystkim pomaganie w każdej formie (paczki, wizyty, organizowanie środków na leczenie i opiekę, przyjaźń) kombatantom, w szczególności Powstańcom Warszawskim, AK-owcom, Żołnierzom Niezłomnym oraz pielęgnowanie i upowszechnianie pamięci o poległych Bohaterach.

Niespodziewanie, miesiąc przed swoimi 46 - tymi urodzinami doznał rozległego udaru mózgu. Cudem go przeżył, ale został całkowicie lewostronnie sparaliżowany. Dzięki szybko podjętemu leczeniu i rehabilitacji stopniowo wracał do życia i rozpoczął żmudną i trudną pracę nad niwelowaniem niedowładu. Wstał z wózka inwalidzkiego, na nowo nauczył się chodzić i mówić. Niestety, jego lewa noga nie odzyskała pełnej sprawności, więc porusza się przy pomocy laski. Pozostał niedowład lewej ręki. Z tego powodu każdy dzień i wykonywanie najprostszych codziennych czynności niesie ze sobą trudne wyzwania. W chwili obecnej jego dalsza rekonwalescencja, ze względu na znaczne koszty, jest bardzo utrudniona, co odsuwa w czasie jego powrót do sprawności i dawnego stylu życia.

Mimo że, jak sam o sobie mówi, obecnie jest "niepełnosprytny", pozostał tym samym człowiekiem, co przed chorobą. Ma te same cele, plany, marzenia i pasje. Możliwość poświęcania się swojej wielkiej miłości do historii Polski jest dla niego największą motywacją do codziennej walki o samego siebie.

Za swoją działalność, a dokładniej za "Pielęgnowanie najnowszej prawdziwej historii Polski", w dniu 1 marca 2016 roku, został odznaczony przez Prezydenta RP, Pana Andrzeja Dudę, Srebrnym Krzyżem Zasługi. Zaszczyt ten potraktował jako wyraz uznania dla wszystkich członków jego Grupy, bez których realizacja tej pięknej misji nie byłaby możliwa.

Choć zdarzają mu się chwile zwątpienia, stara się żyć według motta: "Dopóki walczysz - jesteś zwycięzcą". A jest o co walczyć. Marzy, że pewnego dnia znów będzie mógł samodzielnie ubrać ukochany mundur kawaleryjski wz. 36, sam przeładuje swoją broń (oczywiście rekonstruktorską), wybierze się konno na rajd szlakiem Łupaszki czy Hubala, na własnych nogach przejdzie Katyński Marsz Cieni w mundurze funkcjonariusza Policji Państwowej, w której służył jego wuj, zamordowany w Twerze w 1940 roku.

Aby zrealizować te marzenia, Andrzej musi wrócić do dawnej formy i zdrowia. Kiedyś on pomagał, teraz jemu potrzebna jest pomoc. Na dalsze leczenie i rehabilitację. Stąd pomysł na akcję charytatywną - Akcję "Góral", zapoczątkowany przez człowieka o wielkim sercu - Norberta "Smołę" Smolińskiego, solistę Contra Mundum.

Poznajcie Andrzeja i pomóżcie nam przywrócić go do dawnego życia, nie tylko dla niego samego, ale także dla naszych Narodowych Bohaterów, którym nadal chciałby pomagać, dla dzieci i młodzieży, którą chciałby cały czas uczyć historii Polski i miłości do naszej Ojczyzny.

Na czym polega Akcja "Góral"?

1. UDZIAŁ W KONCERCIE CHARYTATYWNYM Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury wraz z Grupą Historyczną "Niepodległość" serdecznie zapraszają do udziału w koncercie charytatywnym wokalisty zespołu "Contra Mundum", Norberta "Smoły" Smolińskiego, który odbędzie się dnia 7 LISTOPADA BR. W TEATRZE KAMIENICA O GODZ. 19.00. W koncercie gościnnie wystąpi Karat Napalm Grupa. W repertuarze obu wykonawców pojawią się utwory o tematyce historycznej i patriotycznej.

Na koncert można się zapisać na stronie Facebook (Fanpage'u) specjalnie dedykowanej pomocy dla Andrzeja Górskiego pn. "Solidarni z Andrzejem Górskim":

https://www.facebook.com/solidarnizgoralem/

Swój udział należy zgłosić w wydarzeniu poświęconemu koncertowi charytatywnemu, zamieszczonemu na ww. stronie.

Przed wejściem na koncert będą do kupienia cegiełki - przedwojenne "Górale" o różnych nominałach.

2. UDZIAŁ W AUKCJACH CHARYTATYWNYCH Zapraszamy na nasze aukcje charytatywne, które są organizowane na ww. stronie Facebook (Fanpage'u): "Solidarni z Andrzejem Górskim" w okresie 1 października - 6 listopada br. Od 1 października na ww. stronie zamieszczane są różne ciekawe i unikalne przedmioty historyczne lub patriotyczne, w tym oryginalny polski hełm używany we wrześniu 1939 roku, przejażdżka tankietką, Bren carrierem czy Fordem T, noclegi/ wyjazdy na weekend, plakaty znakomitego polskiego plakacisty Wojciecha Korkucia, publikacje historyczne, medale, odznaczenia, płyty, koszulki i wiele wiele innych wyjątkowych ofert.

3. WPŁATA NA KONTO

W celu wsparcia rehabilitacji Andrzeja można także dokonywać wpłat na konto otwarte specjalnie na ten cel o nazwie: "Solidarni z Andrzejem Górskim Akcja Góral":

88 1240 1082 1111 0010 7560 6805

Numer ten widnieje także na ww. Fanpage'u "Solidarni z Andrzejem Górskim".

ŚRODKI ZGROMADZONE Z TYCH TRZECH ŹRÓDEŁ BĘDĄ W 100% PRZEZNACZONE NA REHABILITACJĘ I LECZENIE NIEZŁOMNEGO "GÓRALA"

Włącz się do akcji i pomóż Andrzejowi pomagać kombatantom, bohaterom narodowym, obecnym i przyszłym pokoleniom patriotów. Polub naszą stronę: https://www.facebook.com/solidarnizgoralem

Za Organizatorów: Sławomir Wojdat - prezes (TMPTiK)

Kontakt: tel. 661594207

Zapraszamy również na:

http://tmptik.org.pl

https://www.facebook.com/MyslPraskaKwartalnikBiuletynInform?

Galeria

zdjecie: 105123
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry