Marki świętowały 99 rocznicę odzyskania niepodległości

Paweł Pniewski MOK UMMarki

 15 listopada 2017    14:12

Wspólne śpiewanie w MOK, złożenie wieńców pod pomnikiem, pokaz laserowy - tak obchodziliśmy wielkie narodowe święto.

O wojnę powszechną za wolność ludów, Prosimy Cię, Panie. O broń i orły narodowe, Prosimy Cię, Panie (...) O niepodległość, całość i wolność Ojczyzny naszej, Prosimy Cię Panie.

Te słowa napisał w 1832 r, nasz narodowy wieszcz Adam Mickiewicz w "Litanii pielgrzymskiej". Polacy, którzy oparli się rusyfikacji i germanizacji, długo musieli czekać, aż modlitwa poety zostanie wysłuchana. Wielka wojna, która wybuchła w 1914 r., skonfliktowała zaborców i pozwoliła na utworzenie niepodległego państwa polskiego.

Tę wspaniałą, 99. rocznicę obchodziliśmy w Markach. Najpierw w Mareckim Ośrodku Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego zostały wręczone medale z okazji 50-lecia nadania praw miejskich, potem wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne i z okresu międzywojennego. Na gości czekał też urodzinowy tort dla Niepodległej.

Następnie uroczystości odbywały się przy Pomniku Dziesięciu Powieszonych.

- Cieszmy się z wolności, która dla nowych pokoleń Polaków jest czymś naturalnym, a w obronie której walczyły tysiące naszych przodków. Wolność, którą mamy na co dzień, trzeba szanować i pielęgnować. Jest ona naszą wspólną sprawą i naszym wspólnym zadaniem. Korzystać z wolności to rozumieć jej wartość, jej cenę i szanować tych, którzy umieli poświęcić dla niej wszystko - mówił burmistrz Jacek Orych.

Tradycyjnie przedstawiciele kombatantów, władz miasta, powiatu, placówek edukacyjnych i organizacji pozarządowych złożyli wieńce. Finałowym punktem sobotnich obchodów był pokaz laserowy oraz poczęstunek zorganizowany na terenie miejskiego targowiska.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz videorelacji.

Galeria

zdjecie: 105606
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, zastępca Burmistrza Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry