Poselski projekt ustawy o referendum w sprawie ustroju miasta stołecznego Warszawy skierowany do pierwszego czytania!

Arkadiusz Werelich PowiatWołomiński

 17 listopada 2017    09:21

Zapewne wszyscy pamiętamy poselski projekt ustawy PiS włączający podwarszawskie samorządy, takie jak nasz marecki w granice ? miasta stołecznego Warszawy, jako jednostki metropolitalnej. To wówczas mareckie społeczeństwo w dość wyraźny sposób wyraziło swoje niezadowolenie z tego pomysłu, angażując się chociażby w akcję #MamyPrawoGłosu, której byłem inicjatorem.

Wynikiem oporu ze strony samorządów były licznie organizowane referenda gminne, które miały na celu wypowiedzenie się mieszkańców co do przyszłości ich gmin i miast. Niestety mieszkańcom naszego miasta nie dane było zagłosować w drodze referendum, ponieważ podzielona Rada Miasta Marki, podczas dwóch podejść nie potrafiła wypracować większości niezbędnej do przeprowadzenia referendum. Na całe szczęście pomysłodawcy ww. projektu wycofali się ze swoich planów.

Zważywszy na powyższe wydaję się, że narzędzie w postaci obligatoryjnego i ustawowego referendum jest w tym przypadku bardzo cenne. Uchroni to mieszkańców przed pozbawieniem ich możliwości wypowiedzenia się w tak ważnych sprawach, tylko dlatego, że skłóceni ze sobą radni nie mogą dojść do porozumienia ponad podziałami.

Uważam, że dobro mieszkańców jest tu najważniejsze, ponieważ partie rządzące zmieniają się i miewają różne pomysły, a lokalne społeczności były, są i będą, dlatego narzędzie w formie referendum powinno służyć mieszkańcom w tej i każdej przyszłej kadencji Sejmu RP.

W tej sytuacji powinniśmy, jako mieszkańcy kibicować, aby poniższy projekt ustawy, złożony w Sejmie RP przez grupę posłów PO, który to został skierowany do I czytania - wszedł w życie bez zbędnej zwłoki.

Poselski projekt ustawy o referendum w sprawie ustroju miasta stołecznego Warszawy. Druk nr 1987.

sejm

Galeria

zdjecie: 105693
zdjecie

Arkadiusz Werelich

Oddany lokalnym sprawom, samorządowiec, radny powiatu wołomińskiego, społecznik.

www.werelich.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry