KOLACJA DLA DARCZYŃCY - marecka scena w Domu Katolickim przyciąga młode pokolenie

Bogusława Sieroszewska StowarzyszenieMPS

 19 grudnia 2017    00:10

Szanowni Państwo,

W niedzielę 10 grudnia br., dokładnie w 118. rocznicę odprawienia pierwszej Mszy Św. w pierwszym mareckim kościele, jak również w rocznicę poświęcenia jego murów i podpisania aktu erekcyjnego, na deskach dawnej mareckiej sceny w Domu Katolickim znowu zrobiło się stylowo i teatralnie. Znowu ożyła historia z dawnych lat, kiedy aktorzy ze Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga przypomnieli jak ks. Jakub Dąbrowski kościół w Markach budował w 1899 roku przy ogromnym wsparciu rodziny Briggsów, filantropów i fabrykantów z branży przędzalniczej oraz ich hojnych robotników. Dzięki ich wsparciu marecki kościół powstał w ekspresowym tempie,  w ciągu  zaledwie siedmiu miesięcy!

Może nie wszyscy Państwo wiedzą, że scena Domu Katolickiego pamięta pierwsze występy teatralne markowian z lat 30-tych XX wieku. Jubileuszowym spektaklem pt. "Kolacja dla Darczyńcy, czyli jak ks. Jakub Dąbrowski kościół w Markach budował" Stowarzyszenie pragnęło nawiązać do pięknej mareckiej tradycji teatralnej, która na deskach tej sceny była kultywowana aż do lat 60-tych poprzedniego stulecia.

Po ponad półwieczu scena marecka znowu ożyła, a wraz z nią  historia mareckiej wspólnoty zatroskanej o budowę świątyni u schyłku XIX wieku. Premiera spektaklu odbyła się 22 października br., w dniu Jubileuszu 100-lecia parafii Św. Izydora w Markach. Scenariusz do inscenizacji napisała markowianka Bogusława Sieroszewska, która od paru lat wciela się w rolę Flory Briggs, głównej fundatorki mareckiego kościoła.

Najnowsza inscenizacja, tak jak i poprzednie o angielskiej rodzinie Briggsów - Imieniny Flory Briggs i Wesele u Briggsów, niemalże w całości oparta jest na faktach historycznych zaczerpniętych z warszawskich gazet sprzed 100 lat! Szczególne podziękowanie należy się Panu Antoniemu Widomskiemu, regionaliście i miłośnikowi lokalnej historii, który niestrudzenie wertuje pożółkłe strony Kuriera Warszawskiego, po czym dzieli się wyczytanymi faktami z mieszkańcami Marek, za co  wszyscy jesteśmy mu dozgonnie wdzięczni.  Fragment przedstawienia   KLIKNIJ TUTAJ

W ostatnim czasie scenariusz inscenizacji został wzbogacony o dwa wątki - wątek otwarcia w Markach herbaciarni na przełomie XIX i XX wieku, celem odciągnięcia robotników od mareckiej karczmy oraz wątek warszawskich ogrodników Hoserów, którzy najprawdopodobniej nawiązali kontakt z rodziną Briggsów poprzez sieć znajomości z kościoła ewangelicko-augsburskiego Św. Trójcy w Warszawie przy ul. Królewskiej. Odwiedzający 22 października br. parafię Św. Izydora ks. arcybiskup Henryk Hoser sam przyznał, że babka Jego Ekscelencji "była luteranką", nosząca jeszcze w latach 30-tych na ulicach Warszawy kapelusze podobne do kapelusza Flory Briggs.

W imieniu autorki scenariusza ze sceny Domu Katolickiego podziękowano również Panu Zbigniewowi Paciorkowi, znanemu miłośnikowi mareckiej historii, a w szczególności znawcy dziejów osiadłej w Markach angielskiej rodziny Briggsów. Zbigniew Paciorek, dawny nauczyciel historii, zainspirował autorkę do napisania scenariusza o budowie mareckiego kościoła oraz nieustannie wspierał jego powstawanie.

Pan Zbigniew Paciorek od lat wciela się w rolę Anglika Johna Briggsa, ale niestety 10 grudnia nie pojawił się na deskach sceny Domu Katolickiego z przyczyn losowych. Zmożony nagłą chorobą przebywał w Szpitalu Bródnowskim. Swój występ aktorzy dedykowali właśnie jemu, przesyłając z mareckiej sceny życzenia szybkiego powrotu do zdrowia.

Dzięki coraz lepszej grze aktorów, członków Stowarzyszenia "Marki-Pustelnik-Struga", oraz ich strojom z epoki, publiczność marecka oraz z pobliskich Ząbek, Białołęki, Gocławia a nawet Częstochowy i Podkarpacia, oczami wyobraźni  po raz kolejny przeniosła się  się do Pałacyku Briggsów do roku 1899.

W inscenizacji pt. Kolacja dla Darczyńcy, czyli jak ksiądz Jakub Dąbrowski kościół w Markach budował udział wzięli:

w roli księdza Jakuba Dąbrowskiego  wystąpił      Artur Rytel-Andrianik,

w roli Flory Briggs - Bogusława Sieroszewska,

Alfred Briggs - Tomasz Paciorek,

hrabina Augusta Małachowska - Anna Grochowska

hrabia Maksymilian Małachowski - Robert Mielczarek,

 Szlomo Halber, starszy brat w wierze - Marcin Tuźnik,

w rolę gosposi Jadzi wcielała się Grażyna Kurek,

Augustę Briggs zagrała Agnieszka Szafrańska. 

Niedzielne przedstawienie nie odbyłoby się, gdyby nie Bartłomiej Kryca, który w ostatniej chwili zgodził się zastąpić zmożonego chorobą Zbigniewa Paciorka i zagrał Anglika Johna Briggsa wspomagając się Kurierem Warszawskim! W ten sposób Opatrzność Boża zadziałała tak, aby młode pokolenie markowian dołączyło do odradzającego się mareckiego teatru.

Aktorzy ze Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga zapowiedzieli nową sztukę, którą zaplanowano celem uczczenie 100-lecia Niepodległości Polski w nadchodzącym Roku 2018. Pierwsze próby ruszą na wiosnę. Wiadomo, że pojawi się nowa postać, siostrzeniec braci Briggsów Charles Whitehead, w którego rolę wstępnie zgodził się wcielić wspomniany Bartłomiej Kryca.

Inscenizację poprzedził występ dzieci z przedszkola Dziecięcy Raj przy ul. Kościuszki w Markach, które zaprezentowały najnowszą piosenkę o Markach pt. Marki-Pustelnik- Struga Trójmiastem moim jest. Dzieci przyznały, że ucząc się słów piosenki dowiedziały się wielu nowych rzeczy o swoim mieście, m.in. o ludwisarni w Pustelniku, gdzie zostały odlane słynne dzwony jasnogórskie "Maryja" i "Paweł", o dwóch rzekach Długiej i Czarnej, o cudzoziemcach z Anglii - Johnie i Alfredzie Briggsach, niegdyś zamieszkujących nasze miasto Marki.

Piosenka o Markach pt. Marki Pustelnik Struga w wykonaniu przedszkolaków z Dziecięcego Raju    KLIKNIJ TUTAJ

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, bezpośrednio po przedstawieniu aktorzy podzielili się z publicznością opłatkiem, składając sobie nawzajem serdeczne życzenia świąteczne.

Videorelacje:  Małgorzata Sieroszewska

Zdjęcia:  Henryk Sieroszewski  i  Renata Polkowska

 

Galeria

zdjecie: 106355
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
fot. 20
fot. 21
fot. 22
fot. 23
fot. 24
fot. 25
fot. 26
fot. 27
fot. 28
fot. 29
fot. 30
fot. 31
fot. 32
fot. 33
fot. 34
fot. 35
fot. 36
fot. 37
fot. 38
fot. 39
fot. 40
fot. 41
fot. 42
fot. 43
fot. 44
fot. 45
fot. 46
fot. 47
fot. 48
fot. 49
fot. 50
fot. 51
fot. 52
fot. 53
fot. 54
zdjecie

Bogusława Sieroszewska

Wiceprezes Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Absolwentka filologii angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego z dyplomami Cambridge. Zajmuje się nauczaniem języka angielskiego w Markach i Warszawie, również przez skype'a!

Pasja - najnowsza historia Polski: Żołnierze Niezłomni Powstania Antykomunistycznego, Sierpień'80, marecka historia angielskich Braci Briggsów, fabrykantów i dobrodziejów Marek, opisana osobiście w Roczniku Mareckim tom II.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry