POwyborcze podsumowanie

Paweł Pniewski POMarki

 3 sierpnia 2009    14:11

Od wyborów do Parlamentu Europejskiego minęły już prawie dwa miesiące, jednak postanowiliśmy powrócić do tego tematu, gdyż na żadnym z mareckich portali informacyjnych nie pojawiły się szczegółowe procentowe wyniki wyborów z mareckich obwodów. Zapraszamy do przyjrzenia się, jak ukształtował się marecki krajobraz po eurobitwie.

Nasze miasto podczas eurowyborów podzielone było na 12 obwodów do głosowania, w których swój głos oddało 5131 mieszkańców, co dało frekwencję na poziomie 27,81%. Jest to wynik wyższy od frekwencji powiatu o 0,8%, ale za to aż o 11,1% niższy od frekwencji całego okręgu obejmującego stolicę oraz powiaty przyległe. Najwyższą frekwencją w Markach może poszczycić się obwód nr 6 (35,15%), natomiast najniższa frekwencja była w obwodzie nr 8 (21,54%). Podział ulic na obwody dostepny jest pod linkiem: http://bip.marki.pl/pl/filecache/px_0151_2009_04.pdf

Przejdźmy teraz do najbardziej interesujących liczb podczas wyborów, czyli do wyników. A te są dość zaskakujące. W powiecie wołomińskim, uważanym do tej pory za bastion PiSu, pierwsze miejsce zajęła Platforma Obywatelska, wyprzedzając swego najgroźniejszego rywala o 3,3%. W Markach różnica ta okazała się jeszcze większa: Platforma uzyskała 44,56%, a PiS 36,28%, co daje 8,28% różnicy. PO wygrało w dziewięciu mareckich obwodach, w tym w dwóch obwodach wynik przekroczył minimalnie 50%, mimo że z listy PiSu startował mieszkaniec Marek - Pan Ryszard Węsierski. Jeszcze jednym namacalnym dowodem na wzrost sympatii dla Platformy wśród markowian jest fakt, iż po raz pierwszy we wszystkich obwodowych komisjach wyborczych znaleźli się nasi przedstawiciele.

Niemałym zaskoczeniem są także dalsze rozstrzygnięcia. Trzecie miejsce w wyborach zajęło SLD-UP, które zdobyło w Markach zaledwie 6,62% (w całym okręgu 10,2%). Natomiast tuż za podium, przekraczając próg wyborczy w naszym mieście, uplasowała się Prawica RP, która uzyskała 5,32%. Jednak wynik tej partii w całym okręgu to 4,3%, mimo charyzmatycznej postaci Marka Jurka. Dalsze miejsca zajęli: Centrolewica z poparciem 2,4% oraz PSL z wynikiem 2,13%.

Do Parlamentu Europejskiego z naszego okręgu (nr 4) zostali wybrani:

  1. HÜBNER Danuta Maria (z listy PO) - 32,14% poparcia w Markach
  2. KAMIŃSKI Michał Tomasz (z listy PiS) - 16,67%
  3. OLEJNICZAK Wojciech Michał (z listy SLD-UP) - 6,09%
  4. ZALEWSKI Paweł Ksawery (z listy PO) - 4,99%
  5. TRZASKOWSKI Rafał Kazimierz (z listy PO) - 2,11%

Dziękujemy wszystkim wyborcom, którzy oddali głos na kandydatów reprezentujących nasze ugrupowanie. Wynik, jaki uzyskała Platforma Obywatelska w Markach napawa nas optymizmem oraz mobilizuje do dalszej pracy w zreorganizowanym kole mareckim. Dziękujemy również pozostałym wyborcom, którzy skorzystali ze swego demokratycznego prawa i poszli do urn oddać swój głos podnosząc frekwencję. A Panu Węsierskiemu gratulujemy zajęcia trzeciego miejsca na liście swojej partii w Markach, pozostawiając w tyle Pawła Poncyljusza i Elżbietę Jakubiak.

Do naszych podziękowań dołączamy również głeboki ukłon w stronę administratorów portalu, z którymi w ciągu zaledwie trzech dni ustaliliśmy szczegóły naszych publikacji i start naszej zakładki na marki.net.

Koło Platformy Obywatelskiej RP w Markach opracowali: Paweł Pniewski, Paweł Porębski, Piotr Bojewski

Galeria

fot. 1
fot. 2
zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, zastępca Burmistrza Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry