Inwestycje, edukacja i pomoc dla rodzin

Tadeusz Markiewicz

 20 grudnia 2017    17:25

Rada Miasta przyjęła budżet na 2018 r.W środę radni pochylili się nad projektem budżetu miasta na przyszły rok. Został on przyjęty znaczną większością głosów (19 za, 2 wstrzymujące się, bez sprzeciwu).

Na początek kilka liczb. Dochody Marek wyniosą 159,1 mln zł. Wydatki bieżące sięgną 136 mln zł. Na inwestycje miasto przeznaczy prawie 54,8 mln zł. Deficyt zostanie pokryty z emisji obligacji.

Największą pozycją w wydatkach budżetu stanowi oświata. Na ten cel przeznaczymy ponad 60 mln zł. Dodajmy, że subwencja oświatowa, którą otrzymuje gmina od państwa, wynosi prawie 30 mln zł.

Drugą pozycją, pod względem wysokości wydatków, są inwestycje, głównie drogowe. Będzie to zarówno kontynuacja przedsięwzięć ubiegłorocznych (budowa Sosnowej-Kościuszki, Główna i sąsiednie)  jak i zupełnie nowe (zarówno projekty jak i realizacje). Burmistrz Jacek Orych podkreśla, że inwestycji mogłoby być jeszcze więcej, gdyby  wszyscy mieszkańcy wskazali nasze miasto w rocznym zeznaniu podatkowym PIT.

- Szacujemy, że nie uczyniło tego kilka tysięcy osób. Gdyby wszyscy rozliczali się w urzędzie skarbowym w Wołominie, co roku mielibyśmy o kilka milionów więcej. Zmiana miejsca rozliczania podatnika nic nie kosztuje, a dla nas ma kolosalne znaczenie. Dołączcie do tych, którzy już to zrobili. To ostatnie grono rośnie, bo w budżecie widzimy rosnące dochody z PIT - niedawno na łamach biuletynu marki.pl tłumaczył Jacek Orych.

Kolejną dużą pozycją wydatkową jest szeroko rozumiana pomoc rodzinie. Na ten cel samorząd zapisał w budżecie ponad 38 mln zł. Lwią część będą stanowiły wypłaty w ramach programu 500+. Będzie to kwota 32,8 mln zł.

Galeria

zdjecie: 106693
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry