Uwaga! Noworoczny konkurs z wiedzy o historii powiatu wołomińskiego. Zapraszamy!

START:    12 stycznia 2018

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 30 grudnia 2017    19:51

Szanowni Państwo,

w przyszłym roku obchodzić będziemy 100-lecie odzyskania niepodległości. Z tej okazji Mazowiecka Wspólnota Samorządowa przygotowała kalendarze ścienne na  2018 rok, w których każdy miesiąc poświęcony jest jednej z gmin powiatu wołomińskiego i wydarzeniu związanym z tą gminą, i drogą ku niepodległości.

My zaś, Stowarzyszenie "MARKI-PUSTELNIK-STRUGA", przygotowało dla Państwa konkurs noworoczny, w którym do wygrania jest 10 okolicznościowych kalendarzy na 2018 r. i 10 koszulek (T-shirtów) z logo Stowarzyszenia MPS.

Co trzeba zrobić, aby mieć możliwość wygrania nagród w konkursie?

-odpowiedzieć poprawnie na 6 konkursowych pytań.

Do kiedy należy udzielić odpowiedzi?

-do 12 stycznia 2018 r.

Gdzie przesłać odpowiedzi?

-na mail: tpaciorek@wp.pl

Spośród nadesłanych poprawnych odpowiedzi rozlosujemy 10 kalendarzy, do których dołożymy koszulki z logo Stowarzyszenia "MARKI-PUSTELNIK-STRUGA". Uczestnik konkursu zostanie powiadomiony o wygranej e-mailem najpóźniej do 13 stycznia 2018 r. Wymiar kalendarza: 42 cm wysoki x 30 cm szeroki. T-shirty w rozmiarach M, L i XL.

Zachęcamy Państwa serdecznie do udziału w konkursie wiedzy.

Poniżej pytania konkursowe.

1. W jednym z zabytkowych pałacyków z terenu pow. wołomińskiego przebywał i tworzył jeden z największych polskich malarzy, impresjonistów - Władysław Podkowiński. Jego największe dzieło "Szał uniesień" i kilka innych powstało podczas pobytu w tym pałacyku.

          O jaki pałacyk chodzi i w którym roku został zbudowany?

 2. Zabytkowy kościół w Kobyłce jest też określany mianem "perła baroku na Mazowszu".  Proszę wymienić głównego fundatora tej świątyni jej rok konsekracji oraz wezwanie.

 3. 22 października br. miały miejsce uroczyste obchody 100-lecia powstania najstarszej mareckiej placówki parafialnej pw. Św. Izydora Oracza. Budowa kościoła i jego wyposażenie zostały wsparte przez mareckich fabrykantów.

      Proszę podać nazwisko i imiona tych fabrykantów oraz wyznanie do którego należeli.

 4. Jednym z bohaterów powstania listopadowego (1830-1831) był gen. Franciszek Żymirski, który poległ w walce z wojskami rosyjskimi pod Olszynką Grochowską. Proszę podać nazwę majątku, którego był właścicielem i który znajduje się w granicach pow. wołomińskiego oraz wezwanie świątyni, której był jednym z głównych budowniczych

i fundatorów?

5. W przynajmniej 2 miejscowościach obecnego pow. wołomińskiego doszło do walki i rozbrojenia w listopadzie 1918 r. żołnierzy niemieckich tam stacjonujących.

Proszę wymienić te miejscowości.

 6. Na terenie pow. wołomińskiego znajdują się dwa pomniki Tadeusza Kościuszki.

Proszę podać gdzie?

Pytania opracował: Zbigniew Paciorek

Galeria

zdjecie: 106923
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry