Dzień Patrona POAK

Marek Kroczek AkcjaKatolicka

 7 sierpnia 2009    22:08

W środę, 5 sierpnia 2009 roku - w 58. rocznicę śmierci Ks. Teodora Jesionowskiego - po raz trzeci obchodziliśmy Dzień Patrona Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej (POAK) przy parafii Św. Izydora w Markach. O godzinie 18.00 w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w czasie Mszy Świętej sprawowanej w rocznicę śmierci Księdza Jesionowskiego modliliśmy się również w intencji Akcji Katolickiej mareckich parafii.
Imię Ks. Teodora Jesionowskiego Oddział przyjął 7 marca 2007 roku, w 10. rocznicę reaktywowania Akcji Katolickiej w parafii Św. Izydora (pierwszy w Diecezji Warszawsko-Praskiej).
Akt nadania imienia


W niedzielę, 19 lipca 2009 roku uczestnicy spotkania NIEDZIELA Z AKCJĄ KATOLICKĄ przy grobie Księdza Jesionowskiego, na cmentarzu w Sochaczewie uczcili pamięć swojego Patrona.


Ksiądz Teodor Jesionowski (1890 - 1951)
Patron Akcji Katolickiej przy parafii Św. Izydora w Markach


Urodził się 30.10.1890 r. we wsi Ozarnowo, parafii Goworowo w powiecie ostrołęckim. Pochodził z wielodzietnej rodziny. Jego ojciec był gajowym. Szkołę powszechną skończył we wsi Kaszewice nad Narwią niedaleko Różanego. Już w czasie nauki w szkole powszechnej obudziło się w nim powołanie do kapłaństwa. Jednak ze względu na liczne rodzeństwo, jego rodziców nie było stać na to, żeby wstąpił do seminarium.

W 1903 r. wyjechał do Warszawy i zaczął się kształcić w jednym z zakładów rzemieślniczych w zawodzie tapicera. W wieku 18 lat został czeladnikiem tapicerem. Jednak powołanie do życia w kapłaństwie nie ustało. Po rozmowie z rodzicami, postanowiono zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na kształcenie Teodora, tak by mógł starać się o przyjęcie do Seminarium Warszawskiego, którego alumnem zostaje w 1911 r. Wyświęcony na kapłana przez kardynała A. Kakowskiego w 1917 r., pierwszą Mszę Św. prymicyjną odprawił w kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze w Częstochowie.

Na pierwszą parafię został skierowany do miejscowości Latowicz koło Stoczka Łukowskiego. W czasie wojny polsko ? bolszewickiej 1919-1921 pełnił funkcje kapelana wśród żołnierzy polskich walczących na terenie Wołynia i Podola.

Po jednorocznych pobytach w kilku parafiach, gdzie daje się poznać jako dobry organizator życia parafialnego i świetny kaznodzieja w 1925 r. zostaje wykładowcą i wychowawcą w Niższym Seminarium Duchownym przy Bazylice Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej w Warszawie.

W 1931 r. został skierowany przez ówczesne władze kościelne na stanowisko proboszcza w parafii Św. Izydora w Markach. Dał się tu poznać jako prężny organizator życia parafialnego tworząc w ramach Akcji Katolickiej, Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Żeńskiej, Krucjatę Eucharystyczną i inne organizacje, które przyczyniały się do rozwoju życia duchowego, intelektualnego i kulturalnego parafian oraz mieszkańców. Marek.

Z jego inicjatywy rozpoczęto budowę Domu Katolickiego. W sali widowiskowej DK organizowano przedstawienia teatralne, w których aktorami byli sami parafianie. Przedstawienia te przygotowywane
i wystawiane pod kierunkiem profesjonalnego aktora scen warszawskich, odznaczały się wysokim poziomem artystycznym. Dlatego też przyciągały rzesze nie tylko parafian, ale i ludzi z sąsiednich miejscowości: Grodziska, Zielonki, Ząbek.

W 1938 r. ks. Jesionowski zakupił projektor filmowy, a Dom Katolicki zaczął również pełnić funkcję publicznego kina. Dochody uzyskane z projekcji filmowych i przedstawień teatralnych przeznaczone były zwykle na zapomogi dla najuboższych parafian, paczki świąteczne, wycieczki, zawody sportowe. Stale też powiększano zbiory funkcjonującej przy kościele biblioteki parafialnej liczącej przeszło 1000 woluminów książek o różnej tematyce. Jego staraniem wymieniono dachówkę na kościelnej wieży, odnowiono i pomalowano we wzory geometryczne i ornamenty roślinne wnętrze kościoła. W okresie okupacji hitlerowskiej współtworzył Radę Gminną Opiekuńczą (RGO) zajmującą się m.in. wydawaniem bezpłatnych posiłków dla najuboższych mieszkańców Marek. Ks. Jesionowski w okresie okupacji przeżył 3 bandyckie napady na plebanię, które mocno nadwątliły jego zdrowie.

Po wyzwoleniu Marek (14 09.1944 r.) przystąpił do usuwania zniszczeń kościoła m.in. zabezpieczenia strąconej wieży oraz do dalszego organizowania życia parafialnego.
W 1947 r. decyzją władz duchownych został skierowany na parafię w Sochaczewie. Rozpoczął odbudowę wspólnoty parafialnej i kościoła p.w. Św. Wawrzyńca, zniszczonego w czasie Bitwy nad Bzurą we wrześniu 1939 r. Pełnił funkcje Dziekana Sochaczewskiego.

Zmarł 5 sierpnia 1951 r., został pochowany na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Dnia 7 marca 2007 r. Oddział Akcji Katolickiej 17/17 (POAK) przy parafii p.w. Św. Izydora w Markach przyjął imię Księdza Teodora Jesionowskiego.

Święto Patrona obchodzone jest w dniu 5 sierpnia, w rocznicę Jego śmierci.

Opracowano na podstawie:
1. Maria Jesionowska. Życie mojego brata ks. Teodora Jesionowskiego. Marki 1963 rok. Maszynopis pracy znajduję się w Archiwum Parafialnym.
2. Kronika Parafialna parafii Św. Izydora w Markach.

Informacja: Marek Kroczek, Prezes POAK

Galeria

fot. 1
fot. 2
zdjecie

Marek Kroczek

Współpracuje z portalem marki.net.pl od 2004 roku.
Prezes Mareckiej Akcji Katolickiej.
Radny, przewodniczący Komisji Oświaty Kultury i Sportu Rady Miasta Marki w latach 2006-2010. Pomysłodawca, realizator imprez rodzinno-rekreacyjnych, ogólnomiejskich konkursów międzyszkolnych i wielu innych przedsięwzięć. Organizator wyjazdów rodzinnych oraz pielgrzymek krajowych i międzynarodowych.

Autor hasła MARKOWE MARKI.
Z pasją pomaga innym... zapominając o sobie.
Miłośnik wszystkich zwierząt, dużych i małych.. tych co skaczą i fruwają...

akcja.marki.net.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry