O Bibliotece Publicznej

Rafał Redeł Biblioteka

 31 marca 2003    20:04

O BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

Z Biblioteki bezpłatnie mogą korzystać wszyscy mieszkańcy posiadający stałe zameldowanie w Markach. Osoby nie spełniające tego warunku, mogą zapisać się za kaucją ? zwrotną w momencie nabycia stałego zameldowania, bądź rezygnacji z korzystania z Biblioteki.
Bogaty, stale uzupełniany w nowości zbiór literatury pięknej i popularnonaukowej w oddziale dla dzieci, wypożyczalni dla dorosłych, czytelni oraz filiach w Pustelniku i Strudze liczy obecnie ponad 57 tys wolumunów. W Bibliotece, oprócz tradycyjnej książki dostępna jest także ?książka mówiona? nagrana na kasetach magnetofonowych ? z różnorodną literaturą. Ciągle rośnie także zbiór książek w języku angielskim.

CZYTELNIA
Od października 2002 roku funkcjonuje nowa czytelnia z księgozbiorem podręcznym (do korzystania na miejscu). Zbiory czytelni to literatura popularno ? naukowa, naukowa i wydawnictwa encyklopedyczne obejmujące wszystkie dziedziny wiedzy.

PRACOWNIA INTERNETOWA
Od 2003 r. czytelnicy mają możliwość skorzystania z trzech stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu, do dyspozycji mają także skaner i drukarkę. Od grudnia 2005 roku nasza Biblioteka przystąpiła do programu ?Ikonka?, w związku z tym korzystanie z Internetu jest BEZPŁATNE. Odpłatnie można wydrukować (druk czarny 0,40/str A4, druk kolorowy 0,80/str A4, zdjęcie 3,00 zł) i zeskanować (0,50/str A4) dokument. Na miejscu można zakupić dyskietkę (2,00 zł) i foliowe koszulki (0,10).

CZASOPISMA
Biblioteka prenumeruje kilkanaście tytułów czasopism dla różnych grup czytelników.
Dostępne są między innymi:
?Aura?,
?Bibliotekarz?,
?Cogito,
?Dziewczyna?,
?Guliwer?
?Mówią Wieki?,
?Newsweek Polska?,
?Nowe Książki?,
?Parki Narodowe?,
?Poradnik Bibliotekarza?,
?Twój Styl?,
?Victor Gimnazjalista?,
?Victor Junior?
?Viva?

BAZA DANYCH
Baza Biblioteki Publicznej Miasta Marki zawiera opisy katalogowe książek znajdujących się w bibliotece. Bazę tę udostępniamy czytelnikom w postaci katalogu komputerowego. Usprawnia on wyszukiwanie książek poprzez wykorzystanie 8 indeksów: autorskiego, tytułowego, słowa w tytule, serii wydawniczych, przedmiotowego, haseł przedmiotowych, wydawcy i roku wydania. Baza ?Ekologia? to baza wewnętrzna Biblioteki. Zawiera opisy artykułów z zakresu ekologii i ochrony środowiska z czasopism znajdujących się w Bibliotece. Bazy Biblioteki Narodowej: Przewodnik Bibliograficzny i Bibliografia Zawartości Czasopism służą do przejmowania opisów katalogowych dla potrzeb bazy wewnętrznej Biblioteki, a także do sporządzania bibliografii tematycznych na zamówienie czytelnika.
Baza Biblioteki Publicznej Miasta Stołecznego Warszawy - Przejrzeniówki zawiera opisy książek prezentowanych na przeglądach nowości.

KATALOG INTERNETOWY
Zawiera spis książek dostępnych w Bibliotece Publicznej Miasta Marki ? wypożyczalni dla dorosłych, oddziału dla dzieci i Czytelni. Możliwe jest zarezerwowanie książek drogą elektroniczną. W katalogu nie są zaznaczone pozycje, które zostały wypożyczone. Jeżeli książka została zarezerwowana przez Internet, pracownik Biblioteki odsyła e-mail z informacją o statusie książki, tzn. czy jest aktualnie dostępna lub kiedy będzie można ją odebrać.
Katalog nie zawiera opisów:
1. Czasopism prenumerowanych w Bibliotece (udostępnianych na zewnątrz)
2. Książki mówionej (tzn. kaset z literaturą piękną), którą Biblioteka dysponuje
    na zasadzie wypożyczeń międzybibliotecznych.
Wkrótce dostępny będzie także katalog filii w Pustelniku i Strudze.

FILIE W PUSTELNIKU I STRUDZE
Biblioteka Publiczna miasta Marki posiada dwie placówki filialne. Obie pracują jako biblioteki publiczno-szkolne. Posiadają stale aktualizowane zbiory literatury pięknej i popularno-naukowej i księgozbiory podręczne dla czytelników dorosłych, dzieci i młodzieży.

* Filia w Pustelniku
mieści się w budynku Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Pomnikowej 21
Godziny otwarcia: poniedziałek 11-18, wtorek 11-18, środa 10-15, czwartek 11-18, piątek 11-18;
tel. 771-48-21

* Filia w Strudze
zajmuje lokal w budynku Zespołu Szkół nr 2 przy ul. Wczasowej 5
Godziny otwarcia poniedziałek 11-18, wtorek 11-18, środa 10-15, czwartek 11-18, piątek 11-18;
tel. 781-14-27


Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry