PAMIĘTAMY o 93. rocznicy śmierci ALFREDA BRIGGSA

Bogusława Sieroszewska StowarzyszenieMPS

 7 stycznia 2018    00:09

 

Dnia 4 stycznia br. minęła 93. rocznica śmierci angielskiego fabrykanta,

właściciela nowoczesnej fabryki wełny czesankowej w Markach oraz dobrodzieja naszego miasta -

 

ALFREDA BRIGGSA

(żył lat 68, zmarł w Markach)

którego grób znajduje się na cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim kościoła św. Trójcy przy ul. Młynarskiej w Warszawie, Aleja 9. W tym samym grobie spoczywa również Rudolf Schulz, brat Alfreda żony, Augusty.

W minionych latach uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Markach, mieszczącego się w Pałacyku Briggsów, odwiedzali grób Alfreda Briggsa z okazji Dnia Wszystkich Świętych i kolejnej rocznicy śmierci. W ostatnim czasie zwyczaj ten został trochę zaniedbany. Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga, którego działalność oscyluje wokół pielęgnowania pamięci o angielskiej rodzinie z Bradford, przejawia zatroskanie o grób Rodziny Briggsów na warszawskiej Woli.

Jednak, należałoby powrócić do dawnej praktyki uczenia młodego pokolenia pamięci o historii miasta i ludziach z nią związanych. Nikt nie ma chyba wątpliwości, że bracia Briggsowie zapisali się złotymi zgłoskami na kartach historii miasta Marki, przyczyniając się diametralnie do dynamicznego rozwoju miasta. W 1883 roku była to wzorcowa osady fabryczna wybudowana na wzór angielskiego miasteczka Saltaire koło Bradford.

Na przedpolach Warszawy

     "kawałek Anglii" stał.

     John Briggs z bratem Alfredem

     Pałacyk piękny miał,

     przędzalnię nowoczesną,

     jakiej nie widział świat,

     komin i szkołę z wieżą -

     budowli Marek kwiat!

Ref: Marki-Pustelnik-Struga

         Trójmiastem moim jest!

         Tu płynie rzeka Długa

         i Czarna ma swój bieg.

         Słupecka Puszcza śpiewa,

         Królowej Bony las.

         Angielskie ma korzenie -

         rosnące z dumą w nas.

         Angielskie ma korzenie -

         jedyne takie wśród miast!

Zdjęcia i tekst:  Bogusława Sieroszewska

Galeria

zdjecie: 107078
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
zdjecie

Bogusława Sieroszewska

Wiceprezes Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Absolwentka filologii angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego z dyplomami Cambridge. Zajmuje się nauczaniem języka angielskiego w Markach i Warszawie, również przez skype'a!

Pasja - najnowsza historia Polski: Żołnierze Niezłomni Powstania Antykomunistycznego, Sierpień'80, marecka historia angielskich Braci Briggsów, fabrykantów i dobrodziejów Marek, opisana osobiście w Roczniku Mareckim tom II.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry