Nie trzeba było jechać do Włoch żeby odpocząć w Wenecji.

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 24 stycznia 2018    11:50


W okresie 20-lecia międzywojennego Park Wenecja w Strudze tętnił bogatym życiem kulturalnym i rozrywkowym. Na letnie zabawy licznie przybywali tu mieszkańcy najbliższych okolic i Warszawy.  W świąteczne poranki gości na stację w Strudze, z akompaniamentem muzyki, przywoziła kolejka marecka.Na biesiadników czekało zawsze wiele atrakcji. Główną z nich był turniej walki francuskiej oraz tańce. Zazwyczaj walczyły 3 pary zapaśników pod okiem fachowego arbitra.


Walka francuska, zwana również savate to sztuka walki powstała w XVII wieku. Stworzono ją w środowisku arystokratycznym - ale również wpływ mieli na nią marynarze - dla celów samoobrony w ulicznej walce z uzbrojonym przeciwnikiem. Charakteryzuje się ona tym, iż zawodnicy w trakcie starcia walczą w butach. Nazwa savate pochodzi z języka francuskiego i znaczy stary but lub bucior ponieważ podczas walk ulicznych chuligani zadawali kopnięcia swoimi ciężkimi buciorami.Na letniej scenie Parku Wenacja występowali artyści, m.in. 7 letnia Jadzia i 7 letni Robert oraz Państwo Zielińscy, prezentując nowoczesne jak na ówczesne czasy pokazy taneczne. W przerwach muzycznych można było pograć w kometkę czy skorzystać z bogato zaopatrzonego bufetu.Dziś, mało kto pamięta tamte czasy. Być może jedynie stary dąb rosnący nad wodami jeziorka nuci sobie muzyczne akordy i z utęsknieniem spogląda w wody Wenecji czekając na powrót świetności tego miejsca. Ach... może jeszcze kiedyś ożyje ono na nowo, czego sobie i Państwu życzę.

Staw Wenecja mieści się w przy ul. Weneckiej w Markach-Strudze. Teren dawnego parku należy do prywatnego właściciela.


 Źródło: Internet, archiwum własne.

Galeria

zdjecie: 107480
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry