Briggs kontra mieszkańcy Marek

Antoni Widomski ProMemoria

 25 stycznia 2018    20:37

W listopadzie 1884 roku, po rozpoczęciu pracy w fabryce Briggsów, wystąpili z protestem mieszkańcy Marek. Protest dotyczył odprowadzania wody odpadowej z fabryki do rzeki.

Z notatki prasowej nie wynika, czy spór ten rozstrzygał sąd czy też strony sporu załatwiły sprawę polubownie. Bardziej prawdopodobne wydaje się polubowne załatwienie sprawy.

Nie można też wykluczyć rozstrzygnięcia sporu na korzyść fabryki. Obie opcje są do przyjęcia.

Nic nie wiadomo o tym, aby firma odprowadziała wody odpadowe do Wisły. Gdyby tak było, to fakt położenia rur na takiej trasie nie pozostał by bez echa w ówczesnej prasie warszawskiej. Sprawa ciążących na rzece serwitutów także byłaby dość głośna.

Gdyby sprawę rozstrzygał sąd, to prawdopodobnie mielibyśmy do czynienia z pierwszą w dziejach Marek sprawą o ochronę środowiska.

Antoni Widomski
Pro Memoria

Galeria

zdjecie: 107570
fot. 1
fot. 2
zdjecie

Antoni Widomski

Współpracuje z portalem od 2004 roku

www.historia.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry