Zbrodnia i kara w Strudze.

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 26 stycznia 2018    11:40

Ponad 100 lat temu, bo 19 grudnia 1915 r. Józef Deput ze Strugi napadł, obrabował i zamordował pod Czarną Strugą 2 mężczyzn. Mężczyźni ci to: rzeźnik Mordka Manheimer i 15 letni Chaim Wajnstok. Przestępca został szybko schwytany i za swój czyn osądzony. Wyrok Cesarsko-Niemieckiego Sądu Okręgowego I w Warszawie z dnia  29 marca 1916 r. wykonano 5 maja 1916 r., poprzez rozstrzelanie, niespełna w 5 miesięcy od popełnionego czynu.

Karę śmierci ówczesne sądy orzekały za zabójstwa, rabunki, gwałty, podpalenia, zdradę władzy lub państwa, jak też i za fałszowanie pieniędzy. W czasie I wojny światowej karę śmierci najczęściej wykonywano poprzez rozstrzelanie.

Tomasz Paciorek

Stowarzyszenie "MARKI-PUSTELNIK-STRUGA"

Galeria

zdjecie: 107582
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry