Trzeba bronić prawdy historycznej!

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 1 lutego 2018    17:40

Szanowni Państwo, w świetle dyskusji o niemieckich obozach zagłady w czasie II wojny światowej na terenie Polski i próbie przypisania Polakom odpowiedzialności za zbrodnie niemieckie na narodzie żydowskim zachęcam Państwa do zapoznania się z historią stosunków polsko-żydowskich w czasie niemieckiej okupacji w Markach.

W 2013 r. na łamach Rocznika Mareckiego Tom I w artykule pt.: Getto w Pustelniku 1940-1942. Zapomniana historia w rozdziale Żydzi i Polacy pojąłem się próby opisania tych relacji. Poniżej zdjęcia rozdziału.

W MARKACH NIE BYŁO ANTYSEMITYZMU

W tej samej publikacji - Rocznik Marecki TOM I - w rozdziale pt.: Przedwojenna rzeczywistość... znajdziecie Państwo relacje m.in. Ester Hochman i Berka Jarzębskiego, przedwojennych mieszkańców Pustelnika, którzy opowiadają o swoim dzieciństwie spędzonym w Markach i relacjach polsko-żydowskich. W Markach nie było antysemityzmu - opowiadają.

 KTO WYBUDOWAŁ GETTO W MARKACH-PUSTELNIKU? 

Odpowiedź na to pytanie znajdziecie Państwo również w Roczniku Mareckim TOM I.

Więcej szczegółów na temat okupacji niemieckiej i eksterminacji Żydów przez niemieckiego okupanta można przeczytać w Roczniku Mareckim TOM I str. 74 - 151.

Warto też zapoznać się z działalnością Fundacji "Righteous for the World". Jej aktywność skupia się wokół postaw Polaków ratujących ludność żydowską w czasie II wojny światowej.

Prezesem Fundacji jest Artur Rytel-Andrianik, mieszkaniec Marek, aktywny członek Stowarzyszenia "MARKI-PUSTELNIK-STRUGA".

Galeria

zdjecie: 107858
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry