Markowianie na spotkaniu z Prezydentem RP Andrzejem Dudą

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 7 lutego 2018    08:56

Szanowni Państwo

w dniu 6.02.2018 r. w pałacu prezydenckim odbyło się spotkanie poświęcone Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej. Specjalnie na to spotkanie zostali zaproszeni mieszkańcy Marek, członkowie Stowarzyszenia "MARKI-PUSTELNIK-STRUGA" - Zbigniew Paciorek, Tomasz Paciorek i Artur Rytel-Andrianik.

Sprawiedliwi wśród narodów świata to herosi wśród społeczeństwa i zasługują na szczególny szacunek - tymi słowami rozpoczął spotkanie Prezydent Andrzej Duda. Na sali zgromadzili się zarówno ci, którzy ratowali Żydów podczas niemieckiej okupacji jak i Ci, którzy zostali przez Polaków uratowani. Była to żywa lekcja historii.

Spotkanie z Prezydentem miało również akcent marecki. Współautorzy I Tomu Rocznika Mareckiego - Zbigniew Paciorek i Tomasz Paciorek - przekazali Prezydentowi Dudzie zadedykowaną publikację, w której m.in. zostały przedstawione bohaterskie postawy mieszkańców Marek ratujących przed niechybną śmiercią swych żydowskich sąsiadów. Wielu z nich za pomoc Żydom zapłaciło życiem.

Prezydent Duda pogratulował członkom Stowarzyszenia ich działalności. Podziękował za propagowanie prawdy historycznej i krzewienie postaw patriotycznych.

Na spotkaniu obecny był również radny powiatu wołomińskiego - Robert Szydlik z Tłuszcza. (Na zdjęciu pierwszy z prawej).

Foto: Robert Szydlik, kancelaria Prezydenta RP.

Galeria

zdjecie: 108113
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry