Oddaliśmy hołd Żołnierzom Niezłomnym

Paweł Pniewski UMMarki DzieńPamięciZW

 9 marca 2018    13:08

Mareckie uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych były obchodzone 4 marca, w niedzielę.

Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Pustelniku z udziałem kombatantów walk o niepodległość, honorowych obywateli miasta Marki: por. Michała Babiucha i por. Leopolda Kielaka oraz Teresy Szymczyk z mareckiego Koła Związku Kombatantów RP i Osób Represjonowanych, a także z udziałem pocztów sztandarowych mareckich szkół i Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach.

- Ci o których pamięć miała zaginąć, stają się dziś wzorcami do naśladowania - mówił o Żołnierzach Niezłomnych w trakcie homilii celebrans.

Na zakończenie liturgii odczytano list Prezydenta Rzeczypospolitej, który mareckie uroczystości objął honorowym patronatem.

- Wyklęci przez komunistów żołnierze powstania antykomunistycznego otaczani są dzisiaj czcią i szacunkiem władz państwowych i całego narodu polskiego. Ich patriotyzm, odwaga i niezłomność stanowią wzór, do którego spontanicznie odwołuje się zwłaszcza młode pokolenie. To wielki triumf tych naszych szlachetnych, prawych, zawsze wiernych Ojczyźnie rodaków, którzy w imię zasad najwyższych, konstytuujących naszą wspólnotę, podjęli bój ze złem i zniewoleniem, chociaż nie mieli szans zwyciężyć - napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

Kolejnym punktem obchodów był bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym", który już po raz drugi zorganizowano w Markach. Biegacze rywalizowali na dwóch dystansach: 1963 m (nawiązujący do roku śmierci ostatniego żołnierza wyklętego - Józefa Franczaka, ps. "Lalek") oraz 6,6 km. Bieg miał charakter przełajowy, a jego trasa wiodła po okolicznych terenach wokół stawu Meksyk przy ulicy Grunwaldzkiej.

Na krótszym dystansie wśród kobiet najszybsze okazały się: Katarzyna Lipińska, Paulina Mendel i Agata Mendel. Wśród mężczyzn triumfowali: Sylwester Kuśmierz, Artur Łępicki i Kajetan Lipiński. Na dłuższym dystansie spośród kobiet najlepsza okazała się Ewa Szyszko, na drugim stopniu podium stanęła Angelika Apanowicz, a na trzecim Katarzyna Michalik. Bieg na dystansie 6,6 km zwyciężył Sylwester Kuśmierz, a na podium stanęli również Arkadiusz Szczotka i Rafał Stępniak.

Obchody zostały zorganizowane przez Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Markach, Klub Sportowy Markowi Biegacze oraz Burmistrza Miasta Marki Jacka Orycha.

foto: Tuba Marek, Cenna Chwila WYNIKI BIEGU

LIST PREZYDENTA RP ANDRZEJA DUDY

Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości

RELACJA VIDEO Z UROCZYSTOŚCI

 

Galeria

zdjecie: 109016
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, przewodniczący Rady Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry