W hołdzie Polakom

Mikołaj Szczepanowski

 24 marca 2018    17:49

W tym roku 24 marca po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci o Polakach ratujących Żydów. Dzień ten ustanowiono w hołdzie "Obywatelom Polskim ? bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów".

Pamiętając o bohaterskiej postawie Przedstawiciele Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej w powiecie wołomińskim - Adam Kopczyński, Konrad Rytel, Janusz Werczyński i Paweł Rozbicki złożyli kwiaty i zapalili znicze pod wołomińską instalacją poświęconą Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata z terenu powiatu wołomińskiego.

Instalacja powstała w październiku 2013 roku na terenie przyległym do byłego getta w Wołominie, przy ulicy Orwida 20. Pomysłodawcami i wykonawcami przedsięwzięcia w 2013 roku byli przedstawiciele MWS. Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie samorządowe w Polsce. Relacja z odsłonięcia instalacji: tutaj

Galeria

zdjecie: 109476
zdjecie

Mikołaj Szczepanowski

Mikołaj Szczepanowski - współpracuje z portalem od 2006 roku

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry