Rajd motocyklowy do Górek Kampinoskich.

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 25 kwietnia 2018    12:11

Przed mogiłą powstańczą w Górkach Kampinoskich. Od lewej: Artur Rytel-Andrianik, Andrzej Szafrański, Krzysztof Banaś i Tomasz Paciorek, sekcja motocyklowa Stow. MPS.

Szanowni Państwo,

w dn. 21 kwietnia 2018 r. sekcja motocyklowa Stowarzyszenia MARKI-PUSTELNIK-STRUGA na zaproszenie radnej powiatu zachodniego - Anny Wieszczyckiej uczestniczyła w Rajdzie Powstania Styczniowego w Górkach Kampinoskich. Rajd ten jest swego rodzaju hołdem, który oddajemy Powstańcom Styczniowym 1863 r.

Rajd Kampinoski śladami Powstańców Styczniowych wpisuje się w coroczne wydarzenie upamiętniające stracenie młodzieży powstańczej w Górkach Kampinoskich przy Sośnie Powstańczej 1863 r. i był zorganizowany już po raz szósty.

Resztki oddziału mjr Remiszewskiego, po bitwie w Budach Zaborowskich 14 kwietnia 1863 r., zostały rozbite w potyczkach pod Górkami Kampinoskimi i Starą Dąbrową. Powstańcy byli wyłapywani przez kozaków i bez sądu wieszani na sośnie, stojącej na skraju wsi.

Sosna Powstańcza, na której kozacy wieszali złapanych Powstańców. Sosna runęła w 1984 r. Jak mówią mieszkańcy okolicznych wsi runęła, bo nie mogła już dalej dźwigać ciężaru tragicznej historii.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć i filmików z Rajdu oraz relacji nagranej przez MazowszeTV.pl Galeria FOTO Gminy Leoncin - KLIKNIJ TUTAJ

Foto: archiwum własne, Gmina Leoncin.

Galeria

zdjecie: 110582
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry