Skwer Pamięci Narodowej

Tadeusz Markiewicz UMMarki

 2 maja 2018    17:56

W symbolicznym dniu.ogłosiliśmy przetarg na wykonanie prac.To miejsce w Markach praktycznie wszyscy znają. Przy Alei Piłsudskiego znajduje się pomnik Dziesięciu Powieszonych, upamiętniający ofiary hitlerowskiej zbrodni dokonanej w Markach na więźniach Pawiaka w 1942 r. Będzie on centralnym punktem Skweru Pamięci Narodowej.

- Chcemy, by było to miejsce pamięci, edukacji oraz spacerów - podkreśla Jacek Orych, burmistrz Marek.

Zmieni się przestrzeń wokół pomnika. Do niego będą prowadzić nowe chodniki, w tym jeden imitujący tory kolejki wąskotorowej. Na tyłach pomnika powstaną: pergola z miejscami siedzącymi i mur pamięci z trzema blendami nawiązującymi do architektury mareckich kamienic. To tam zostaną ulokowane trzy tablice: z najważniejszymi bitwami w dziejach polskiego oręża, najważniejszymi datami w historii państwa oraz cytat z marszałka Józefa Piłsudskiego: "Ten, kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani prawa do przyszłości". Na terenie Skweru powstanie ścieżka mineralno-żywiczna. Całość uzupełnią mała architektura, odpowiednio dobrane oświetlenie oraz zieleń.

Przetarg na wykonanie Skweru Pamięci Narodowej ogłosiliśmy w symbolicznym dniu. W środę obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Łączność z Polakami, którzy pozostali po II wojnie światowej poza narzuconymi granicami odrodzonej Polski, symbolizować będą na skwerze dwie szklane cegły w murze pamięci, w których umieszczono ziemię z najważniejszych polskich nekropolii pozostałych na Kresach, czyli Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie i Cmentarza na Rossie w Wilnie.

Wilno to umiłowane miasto marszałka Józefa Piłsudskiego. Na wileńskim cmentarzu na Rossie spoczęło jego serce. Natomiast Lwów za bohaterską obronę w latach 1918-1920 odznaczony został orderem Virtuti Militari, a o poświęceniu jego mieszkańców świadczy krew przelana przez Orlęta Lwowskie spoczywające na Cmentarzu Łyczakowskim.

Na oferty potencjalnych wykonawców Skweru Pamięci Narodowej czekamy do 17 maja. O wyborze tej najlepszej będą decydować cena oraz okres gwarancji i rękojmi. To drugi przetarg dotyczący tej inwestycji. W ubiegłym roku szukaliśmy wykonawcy w formule "zaprojektuj i zbuduj". Ponieważ nie stanęła do przetargu żadna firma, zleciliśmy wykonanie części projektowej, co - mamy nadzieję - zachęci wykonawców do udziału w postępowaniu.

Galeria

zdjecie: 110847
fot. 1
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry