Szlakiem najstarszych kapliczek mareckich. Relacja.

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 22 maja 2018    12:27

Szanowni Państwo,

Ci z Państwa, którzy wybrali się w dn. 20.05.2018 r. na wycieczkę rowerową szlakiem najstarszych kapliczek mareckich śmiało mogą powiedzieć, iż niedzielne popołudnie przeżyli dobrze i aktywnie.

Zgodnie z planem zebraliśmy się o godz. 14:00 na dziedzińcu kościoła par. Św. Izydora w Markach.

Sprzed kościoła ruszyliśmy do pierwszej stacji - kapliczki przy skrzyżowaniu ul. Bandurskiego i Al. Marsz. J. Piłsudskiego. Tutaj prelegent, Zbigniew Paciorek,  regionalista i pasjonat lokalnej historii, opowiedział zebranym o budowie kapliczki oraz szlaku handlowym przechodzącym w jej okolicach.

Następnie udaliśmy się do "krzyża na górce" znajdującego się w okolicach ul. Sosnowej. Tutaj, pierwotnie miał stanąć marecki kościół. Markowianie udający się do pracy w kierunku Warszawy mijają ten krzyż po swojej prawej stronie, tuż za przystankiem autobusowym Sosnowa.

Sprzed "krzyża na górce", nasz przewodnik - Agnieszka Szafrańska, poprowadziła rowerzystów na ul. Chudoby na Białołęce. Przed kapliczką Matki Boskiej ufundowanej jako wotum w podzięce za uratowanie od zarazy odśpiewaliśmy maryjną pieśń pt. "Chwalcie łąki umajone". Rowerzyści zobaczyli również zdjęcia armat rosyjskich stacjonujących w tym miejscu i ostrzeliwujących Warszawę w 1944 r.

Dalej udaliśmy się na cmentarz przy ul. Bandurskiego - najstarszej mareckiej nekropolii, na której szacuje się, że spoczywa około 35 tys. zmarłych.

Kolejny przystanek był na Strudze. Ul. Spacerową, dojechaliśmy do kapliczki ufundowanej przez małżeństwo Państwa Żerańskich. Kapliczka pochodzi z 1908 r.

Około godz. 18:00 dotarliśmy na metę naszej wycieczki rowerowej, na Plac Zgody przy ul. Głównej w Markach. Tu, kolega Wojciech Jedliński przygotował specjalnie dla rowerzystów ognisko.

O godz. 19:00 mieszkańcy Zieleńca zaprosili nas do uczestnictwa w nabożeństwie majowym zaś o godz. 19:15 odprawiona została uroczysta, polowa Msza Św.

Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni i zainteresowani kolejnymi wyprawami. Zatem, do zobaczenia na następnej wycieczce rowerowej ze Stowarzyszeniem MARKI-PUSTELNIK-STRUGA. W planach wyjazd do Sulejówka. Wkrótce więcej informacji na ten temat.

Udział w wyprawie rowerowej dla uczestników wycieczki był całkowicie bezpłatny. Koszty związane z organizacją przedsięwzięcia w całości zostały pokryte ze składek członkowskich Stowarzyszenia MPS.

Więcej zdjęć i filmików z wyprawy KLIKNIJ TUTAJ

Galeria

zdjecie: 111372
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
fot. 20
fot. 21
fot. 22
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry