Ciąża bez alkoholu - relacja z debaty

Antoni Widomski UMMarki

 8 listopada 2007    08:39

debata00.JPG23-go października 2007 roku w sali widowiskowej Mareckiego Ośrodka Kultury w ramach ogólnopolskiej kampanii ?Ciąża bez alkoholu? odbyła się lokalna debata edukacyjna poruszająca temat negatywnego wpływu alkoholu na rozwijający się płód.
Na zaproszenie lokalnego koordynatora kampanii w debacie udział wzięli: przedstawiciele Rady Miasta Marki, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Mareckiego Ośrodka Kultury, pedagodzy szkolni i nauczyciele mareckich szkół i przedszkoli, pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej, przedstawiciele lecznictwa odwykowego, pracownicy i wolontariusze świetlicy środowiskowej, członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz zainteresowani mieszkańcy miasta.

Spotkanie rozpoczęła Pani Ewa Motyczyńska - Pełnomocnik ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która zapoznała zgromadzonych z celami i założeniami kampanii oraz przedstawiła działania jakie dotychczas zostały podjęte na terenie miasta Marki.

Uczestnicy debaty obejrzeli prezentację pn.: ?Ciąża bez alkoholu? i wysłuchali prelekcji Pani Magdaleny Borkowskiej ? Edukatora Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na temat negatywnego wpływu alkoholu na płód. Następnie obejrzeli film pt.: ?Wieczne Dziecko?.

Z zaprezentowanego materiału dowiedzieliśmy się że ?każda ilość alkoholu może przynieść szkody dla rozwijającego się płodu, a skrajnie niekorzystnym skutkiem picia alkoholu w ciąży jest syndrom FAS (Płodowy Zespół Alkoholowy)?, jakie są objawy FAS fizyczne oraz psychiczne i umysłowe.

Wszyscy obecni na spotkaniu otrzymali materiały edukacyjne ? ulotki, broszury oraz kalendarzyki z ofertą Punktu Konsultacyjnego działającego przy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a także długopisy z adresem strony internetowej kampanii i breloczki do kluczy z logo kampanii, które używane na co dzień będą przypominać o przesłaniu kampanii - zachowanie abstynencji przez kobiety ciężarne. Przedstawiciele środowisk medycznych otrzymali specjalne materiały dla lekarzy opracowane przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

W trakcie panelu dyskusyjnego ?jak skutecznie docierać do kobiet i do lokalnej społeczności z informacją o konieczności zachowania abstynencji w czasie ciąży? uczestnicy zaproponowali przeprowadzenie następujących działań:
- zorganizowanie prelekcji z projekcją filmu w szkołach dla uczniów ostatnich klas gimnazjalnych i średnich oraz włączenie tematu do zajęć z zakresu przygotowania do życia w rodzinie,
- przedstawienie tematu w ramach kursów przedmałżeńskich,
- zorganizowanie specjalistycznych szkoleń dla przedstawicieli służby zdrowia,
- zamieszczanie artykułów w lokalnej prasie.

Abstynencja podczas ciąży jest ważna dla zdrowia Twojego dziecka , nawet okazjonalne picie alkoholu prze kobietę w ciąży może spowodować bardzo niebezpieczne uszkodzenia płodu ! - z taką informacją pragniemy dotrzeć do naszych mieszkańców kontynuując kampanię ?Ciąża bez alkoholu? poprzez dystrybucję ulotek, broszur i plakatów.

debata01.JPGdebata02.JPGdebata03.JPG


debata04.JPGdebata05.JPGdebata06.JPG


debata07.JPGdebata08.JPG


 debata09.JPGdebata10.JPG


Ewa Motyczyńska
Pełnomocnik ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
zdjecie

Antoni Widomski

Współpracuje z portalem od 2004 roku

www.historia.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry