Wmurowaliśmy akt erekcyjny

Tadeusz Markiewicz

 27 maja 2018    21:23

Pamiątka dla przyszłych pokoleń została "zaszyta" w ściany inwestycji przy Wspólnej.Piątek był normalnym dniem pracy na budowie Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego (MCER). Z jednym wyjątkiem. O godz. 11.00 w obecności zaproszonych, znakomitych gości został wmurowany akt erekcyjny. Uczynili to m.in. burmistrz Jacek Orych, radni, wykonawcy robót, proboszcz Zbigniew Śpiewak, a także dzieci z mareckiej "Czwórki". To symboliczna pamiątka dla kolejnych pokoleń. W przyszłym stuleciu, gdy budynek będzie modernizowany, wykonawcy znajdą w stalowej tubie: akt erekcyjny, pozwolenie na budowę MCER oraz miejski biuletyn, na którego pierwszej stronie znajdował się artykuł o inwestycji przy ul. Wspólnej.

"Pełni dobrej woli akt ten wmurowujemy, by na wieczną rzeczy pamiątkę świadczył o naszej wspólnej trosce o rozwój edukacji, kultury i sportu naszych mieszkańców" - takie słowa zapisaliśmy w symbolicznym dokumencie.

Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne to jedna z najpilniejszych miejskich inwestycji.

- Znajdzie się tu przede wszystkim szkoła podstawowa dla 1200 uczniów. To klucz do rozwiązania problemów lokalowych mareckiej oświaty - podkreśla Jacek Orych, burmistrz Marek.

W kompleksie znajdą się także: część sportowa oraz kulturalna. Przy Wspólnej powstaną: basen, sala sportowa, zespół boisk oraz miasteczko ruchu drogowego. W budowie jest także sala koncertowa, w której będą mogły odbywać się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne.

- Dzięki temu placówka będzie tętnić życiem przez większość dnia - dodaje Jacek Orych.

Wszystkie części - oprócz rzecz jasna lokalizacji - mają jeszcze jeden wspólny mianownik. Zastosowane zostaną technologie, które sprawią, że kompleks będzie "zero energetyczny", czyli w założeniu będzie wytwarzał tyle energii, ile potrzebuje.

Przedsięwzięcie przy ul. Wspólnej realizuje miejska spółka - Mareckie Inwestycje Miejskie. Finansowanie projektu zapewnił Bank Pekao SA, który wyemitował dla niej obligacje. Wykonawcą robót jest firma Budimex, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Codzienne na budowie pracuje ponad 100 osób. Obsługują ją cztery dźwigi - trzy główne i jeden pomocniczy. Przed zimą budynki mają być gotowe w stanie surowym zamkniętym. Dzięki temu, w chłodnych miesiącach ekipy będą realizować prace instalacyjne oraz wykończeniowe. Latem przyszłego roku MCER będzie gotowe - tak, aby w roku szkolnym 2019/2020 dzieci uczyły się w nowej placówce.

Galeria

zdjecie: 111616
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry