Warszawa powstała!

Paweł Pniewski UMMarki OSP

 4 sierpnia 2018    14:32

1 sierpnia punktualnie o godz. 17:00 oddaliśmy hołd Powstańcom Warszawskim.

Uruchomieniem syren alarmowych oraz odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego rozpoczęły się mareckie uroczystości 74 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

"Warszawa powstała! Nareszcie nadszedł dzień, na który w męce i zaciętości czekaliśmy pięć, jakże nieskończenie długich lat. Warszawa walczy! Lud Warszawy jest w tych godzinach ze swym podziemnym wojskiem sercem i dłonią. Nie pierwszy raz Warszawa powstaje. Nigdy jednak wola walki nie była tak powszechna, jak dziś. Robotnicy i inteligenci, kobiety, mężczyźni i młodzież, ludzie wszystkich grup politycznych, wszystkich warstw - to jeden dzisiaj lud - lud Warszawy. Polacy! Powiew historii idzie ulicami i placami Warszawy. Staje się rzecz wielka, której echa pójdą w pokolenia całe. Każdy kto dziś walczy - bierze udział w dziele nieśmiertelnym. Zorza wolności już wschodzi nad stolicą Polski. Alarm powstańczej pobudki wzywa wszystkich do broni. "

Fragmentem biuletynu informacyjnego z 2 sierpnia 1944 roku uczestnicy uroczystości zostali wprowadzeni w nastrój, jaki wówczas panował na ulicach Warszawy. Następnie prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach druh Antoni Widomski przybliżył informacje na temat działań powstańczych, jakie toczyły się w rejonie Marek z udziałem żołnierzy Armii Krajowej II Rejonu "Celków". Wspomniał również, że dowódca mjr Henryk Okińczyc "Bill" był wówczas naczelnikiem straży pożarnej w Pustelniku, stąd tak liczna obecność druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach na dzisiejszych uroczystościach.

Po krótkiej przemowie zebrane delegacje przy dźwiękach werbli złożyły kwiaty pod pomnikiem, a następnie rozbrzmiał przenikliwy ton trąbki w utworze "Śpij kolego".

Na zakończenie uroczystości ks. Jan ze Zgromadzenia Księży Michalitów w Strudze poprowadził wspólną modlitwę, a zastępca burmistrza miasta Marki Dariusz Pietrucha podziękował kombatantom i przybyłym mieszkańcom za podtrzymywanie pamięci o Powstańcach i tragicznych wydarzeniach z naszej historii, które budują naszą tożsamość narodową.

Galeria

zdjecie: 113205
fot. 1
fot. 2
fot. 3
zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, zastępca Burmistrza Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry