System wypożyczalni rowerowych w Markach

Paweł Pniewski UMMarki Komunikacja

 21 sierpnia 2018    12:01

Marki staną się kolejnym miastem aglomeracji warszawskiej, w którym uruchomiony zostanie system wypożyczalni rowerowych. Co ważne, marecki system będzie kompatybilny z Warszawskim Rowerem Publicznym Veturilo.

W Markach w ciągu najbliższych dwóch miesięcy powstanie 5 stacji wypożyczalni roweru miejskiego. Do dyspozycji mieszkańców będzie 75 sztuk rowerów. Lokalizacje stacji wybrane zostały w oparciu o ankietę prowadzoną wśród mieszkańców. Pierwsze stacje powstaną: pod wiaduktem obwodnicy Marek (trasa S8), przy mareckim ratuszu, na skrzyżowaniu ulicy Wspólnej z Al. Piłsudskiego w Pustelniku, na rogu ulicy Legionowej i Al. Piłsudskiego w Strudze oraz przy pętli autobusowej Czarna Struga. Każda stacja składać się będzie z terminala do dokonywania wypożyczeń, 22 stojaków na rowery oraz 15 szt. rowerów. W ramach usługi  będzie możliwość wypożyczenia roweru w każdej dowolnej stacji na terenie Marek lub Warszawy i zwrócenia go również na dowolnej stacji. Rower będzie mógł wypożyczyć każdy zarejestrowany użytkownik. Rejestracja możliwa będzie za pomocą strony internetowej lub aplikacji mobilnej. System będzie obsługiwał Warszawską Kartę Miejską oraz Kartę Warszawiaka.

Marecki rower miejski otrzymał nazwę KołoMarek. To efekt przeprowadzonego konkursu wśród mieszkańców, podczas którego wpłynęło ponad 90 propozycji.

Za realizację usługi odpowiedzialna będzie firma Nextbike Polska S.A., która wygrała przetarg proponując najkorzystniejsze warunki. Wypożyczalnie rowerów będą funkcjonowały w okresie od 1 marca do 30 listopada. Umowa pomiędzy mareckim samorządem a firmą Nextbike obowiązywać będzie do listopada 2021.

- Wprowadzenie roweru miejskiego w Markach to kolejny argument dla mieszkańców, by zostawili samochody w garażu lub na parkingu. Od listopada 2016 jesteśmy w pierwszej strefie biletowej, za chwilę oddamy do użytku 2 parkingi ?Parkuj i Jedź? ze 150 miejscami parkingowymi, od 2016 roku tworzymy sieć dróg rowerowych realizowanych dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym. Dziś do tej puli, ku uciesze mieszkańców, dokładamy rower miejski. Stawiamy na transport publiczny dbając o ekologię - przekonuje burmistrz Jacek Orych.

- Z Marek zarejestrowanych jest już ponad 2000 użytkowników systemu warszawskiego roweru miejskiego Veturilo, co bardzo dobrze rokuje dla systemu w Markach - dodaje członek zarządu Nextbike pani Małgorzata Dzięcioł.

Marki nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa w kwestii roweru miejskiego. W kolejnych latach planowane jest uruchomienie dodatkowych pięciu stacji.

Materiał video portalu WWL24

Materiał video portalu Tuba Marek

Galeria

zdjecie: 113657
zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, zastępca Burmistrza Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry