Akcja ratunkowa pod ratuszem

Paweł Pniewski UMMarki

 7 września 2018    12:48

Dziś w godzinach porannych mieszkańcy przeprowadzili akcję ratunkową na przystanku autobusowym pod ratuszem z użyciem defibrylatora.

Po godzinie 7:00 na przystanku autobusowym przy Urzędzie Miasta Marki starszy mężczyzna osunął się na ziemię. Świadkowie zdarzenia od razu ruszyli na pomoc sprawdzając stan poszkodowanego. Okazało się, że konieczne jest użycie automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED), który zamocowany jest na budynku mareckiego ratusza.

Na ratunek poszkodowanemu pospieszył również burmistrz Jacek Orych, który przyczepił elektrody do ciała poszkodowanego, a następnie prowadził resuscytację krążeniowo-oddechową wspólnie z dwoma innymi mężczyznami aż do przyjazdu karetki pogotowia ratunkowego.

- Gdy zapytałem jednego z mężczyzn, który udzielał pomocy, skąd wiedział, że przy urzędzie znajdzie defibrylator, odpowiedział, że zauważył tabliczkę ze znaczkiem, który znał ze szkolenia na temat pierwszej pomocy. Takie sytuacje utwierdzają nas w przekonaniu, że niezwykle istotne jest prowadzenie kampanii informacyjnych na temat użycia automatycznych defibrylatorów oraz organizowanie szkoleń - mówi burmistrz Jacek Orych.

Miasto Marki w 2016 roku aktywnie włączyło się do programu powszechnej dostępności defibrylatorów zewnętrznych. Idea programu opiera się na dwóch kluczowych elementach - jednym jest realna obecność urządzeń w jak największej liczbie miejsc publicznych - firmach, szkołach, instytucjach itp., drugim elementem  są aktywne i powszechne szkolenia z obsługi.

Defibrylatory znajdują się w mareckich szkołach, przy ratuszu i na Komisariacie Policji. Marecki samorząd prowadzi regularne szkolenia dla pracowników urzędu oraz nauczycieli z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Od maja bieżącego roku w szkołach podstawowych organizowane są zajęcia edukacyjne dla najmłodszych pod nazwą "Szpital Ratownika Cegiełki", których celem jest aktywizacja najmłodszych mieszkańców naszego miasta do nauki zasad udzielania pierwszej pomocy i bezpiecznych zachowań.

A czy Państwo wiedzą gdzie na terenie naszego miasta zlokalizowane są automatyczne defibrylatory zewnętrzne i jak właściwie z nich korzystać? Jeśli nie to podpowiadamy, że mareckie AED są zlokalizowane w następujących obiektach:

  1. 1.  AED dostępne całodobowo:
  • Urząd Miasta Marki - Al. J. Piłsudskiego 95, 05-270 Marki
  • Komisariat Policji w Markach - ul. Sportowa 5, 05-270 Marki
  1. 2.  AED dostępne w godzinach pracy obiektów:
  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego - ul. Okólna 14, 05-270 Marki
  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Żołnierzy AK II rejonu ?Celków? - ul. Szkolna 9, 05-270 Marki
  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Pomnik Zwycięstwa 1920r. - ul. Pomnikowa 21, 05-270 Marki
  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stefana Roweckiego ?GROTA? - ul. Duża 3, 05-270 Marki
  • Zespół Szkół nr 1 im. Jana Pawła II - Al. J. Piłsudskiego 96, 05-270 Marki
  • Zespół Szkół nr 2 im. Prymasa Tysiąclecia - ul. Wczasowa 5, 05-270 Marki

Urządzenia można również znaleźć za pomocą dostępnych aplikacji internetowych i w wersjach na urządzenia mobilne, zarówno z systemem Android jak i iOS.

W internecie urządzeń można szukać za pośrednictwem strony "Ratuj z sercem", na której umieszczono mapę wraz z lokalizacjami i informacjami na temat dostępności urządzeń na terenie naszego kraju - link do strony: http://ratujzsercem.pl/Home.aspx

Dla urządzeń mobilnych dostępna jest aplikacja pod nazwą "Staying Alive". Więcej informacji na jej temat można znaleźć tutaj: http://www.stayingalive.org/pl.php natomiast pliki instalacyjne na urządzenia w zależności od wersji systemu operacyjnego są dostępne:

Aplikacja ta oprócz aktualizowanej na bieżąco mapy z lokalizacją urządzeń AED i funkcji nawigacji, posiada również interaktywną zakładkę podpowiadającą właściwą kolejność czynności ratunkowych w przypadku nagłego zatrzymania krążenia i konieczności udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanej osobie.

FILM PROMUJĄCY UŻYCIE AUTOMATYCZNEGO DEFIBRYLATORA ZEWNĘTRZNEGO ZREALIZOWANY PRZEZ MIASTO MARKI

Galeria

zdjecie: 114135
zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, przewodniczący Rady Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry