20 września 2018 18:47
O tym, że 2 mareckie dzwony odlane w ludwisarni w Pustelniku witają pielgrzymów na Jasnej Górze wiemy od dawna. Jednak wyjątkowego odkrycia dokonali nauczyciele z zaprzyjaźnionej z Markami polskiego Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie. Podczas zwiedzania dzwonnicy znajdującej się przy Katedrze Wileńskiej spostrzegli, że na jednym dzwonie widnieje napis "ODLAŁ S. CZERNIEWICZ W PUSTELNIKU 1911R"!
Faktycznie w Pustelniku przy ulicy Lipowej funkcjonowała odlewnia dzwonów panów A. Zwolińskiego i S. Czerniewicza. Dlatego nie podlega wątpliwości, że dzwon o nazwie "Św. Wincenty" (S. Vincenti) został odlany w naszym mareckim Pustelniku, nieopodal sanatorium Czerwony Dwór, w którym w tym samym roku zmarł wybitny litewski kompozytor, malarz i grafik Mikołaj Konstanty Ciurlionis.
Prawdopodobnie św. Wincenty to nie jedyny dzwon odlany w Pustelniku, który znajduje się na Wileńszczyźnie. Dotarłem do reklamy ludwisarni S. Czerniewicza zamieszczonej w jednym z numerów "Dwutygodnika Dyecezalnego" z 1913 roku wydawanego w Wilnie. Wynika z niej, że w Wilnie na ulicy Zarzecze funkcjonował punkt przyjęć fabryki dzwonów Czerniewicza, w którym można było obejrzeć pokazowy dzwon.
Paweł Pniewski, zastępca Burmistrza Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.
Tomasz Paciorek 21 września 2018 23:06
Paweł,
bardzo dziękuję za podzielenie się z nami tą informacją. Jest to cenny przyczynek do uzyskania kompendium wiedzy na temat dziejów tej słynnej ludwisarni, która funkcjonowała na początku XX w przy ul. Lipowej w Pustelniku.
Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga planuje wydać w listopadzie br. "Tom II Rocznika Mareckiego", w którym znajduje się moje, blisko 100 stronicowe, opracowanie ukazujące dzieje pustelnickiej ludwisarni.
Niestety nie udało mi się do końca przetłumaczyć łacińskich napisów, które umieszczono na dzwonie.
S. VINCENTI ORA PRO NOBIS (ŚWIĘTY WINCENTY MÓDL SIĘ ZA NAMI)
AD EOCL: VILNENS MONTIS (NAD?WILEŃSKĄ GÓRĄ)
S. S. SALVATORIS (ZBAWCY)
1375 A ? (nie wiem o co chodzi?)
Byłbym bardzo zobowiązany, gdyby udało się ustalić wymiary oraz wagę Św. Wincentego.
Pozdrawiam
Tomasz Paciorek
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa