Relacja z promocji książki Zbigniewa Paciorka "Marki - dzieje, tradycja, kultura"

Rafał Redeł TPM

 19 marca 2005    23:45

W sobotę 19 marca 2005 w Pałacyku Briggsów odbyła się zainicjowana przez Towarzystwo Przyjaciół Marek (TPM) promocja książki Zbigniewa Paciorka, "Marki - dzieje, tradycja, kultura", połączona z wykładem o archeologii Marek oraz projekcją starych zdjęć naszego miasta. Na spotkaniu, które cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród licznie zgromadzonych mieszkańców, sprzedano blisko sto książek.
Autor publikacji zaprezentował podczas wykładu eksponaty pochodzące
z wykopalisk ze stanowisk archeologicznych znajdujących się w naszym mieście. Wśród nich znajdowały się fragmenty naczyń oraz narzędzi używanych parę tysięcy lat temu. Najstarsze udokumentowane ślady osadnictwa z terenu Marek pochodzą
z ósmego tysiąclecia p.n.e. Od tego okresu osadnictwo na naszym terenie trwa
z większymi lub mniejszymi przerwami aż do dziś. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wśród gości mapa Marek z 1820 roku.
Książka autorstwa Zbigniewa Paciorka, jest całościowym kompendium wiedzy o Markach, które w sposób zwięzły i całościowy przedstawia historię, tradycje i kulturę naszego miasta. Publikacja zawiera kilkadziesiąt niepowtarzalnych zdjęć.
W prezentacji wzięli udział min. Burmistrz miasta Marki Janusz Werczyński, Przewodnicząca Rady Miasta Maria Przybysz-Piwko, Przewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego Adam Kopczyński a także Małgorzata Kapica z Niezależnego Salonu Literacko-Artystycznego oraz przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Zielonki
Zbigniew Paciorek jest absolwentem wydziału historycznego na UW - kierunek archeologia Polski. Autor jest rodowitym markowianinem, pochodzi z rodziny której udokumentowanie źródła zamieszkiwania na terenie Marek pochodzą już z połowy XVIII wieku. W latach 1984-1992 był nauczycielem historii w SP nr 1 oraz dyrektorem (1990-1992) tej placówki. Zbigniew Paciorek to także członek TPM, autor licznych publikacji w prasie lokalnej (Rzeczpospolita Marecka, Wiadomości z Ratusza, Gazeta Marecka, Wieści Podwarszawskie, Wiadomości Parafialne), trzykrotnie pełnił funkcję radnego miasta Marki, jest także społecznikiem działającym od wielu lat dla dobra Marek, którego pasją jest nasze miasto i społeczność lokalna.
W imieniu całego Towarzystwa Przyjaciół Marek pragnę podziękować tym, którzy wzięli udział w naszym spotkaniu.

Sylwia Kwas

Tych, którzy pragnęliby nabyć książkę informujemy, że można ją kupić w Urzędzie miasta Marki!!!


Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry