Marki na czwartym miejscu w Polsce

Tadeusz Markiewicz UMMarki

 3 października 2018    09:23

Zostaliśmy docenieni w prestiżowym rankingu "Sukces mijającej kadencji".Pod koniec kadencji samorządowej renomowane pismo samorządu terytorialnego "Wspólnota" ogłasza ciekawe zestawienie gmin, przygotowane przez naukowców Uniwersytetu Warszawskiego. Do kategorii małych miast (bo do niej zaliczono Marki) zaliczono 590 samorządów. W tak silnej stawce Marki znalazły się na czwartym miejscu w Polsce! Przed nami są tylko Dziwnów, Ożarów Mazowiecki i Łomianki, za nami Siechnice, Mielno, Józefów, Swarzędz, Kąty Wrocławskie i Łeba.

- Nasz sukces jest tym większy, że wybór Marek nie został dokonany przez kapitułę lub jury. Uniwersyteccy eksperci oparli się wyłącznie na twardych danych m.in. sprawozdaniach budżetowych samorządu i danych Głównego Urzędu Statystycznego - podkreśla burmistrz Jacek Orych.

Żeby Czytelnika nie zanudzać szczegółami dotyczącymi metodologii, napiszemy jedynie, że końcowa lokata jest sumą czterech wskaźników: sukcesu finansowego, ekonomicznego, społecznego i infrastrukturalnego.

- Ta kadencja upływa pod znakiem wielkich inwestycji. Rozbudowujemy i remontujemy sieć dróg jak i bazę edukacyjną. Chcemy utrzymać ten kierunek w kolejnych latach - dodaje Dariusz Pietrucha, wiceburmistrz Marek, odpowiedzialny za inwestycje.

Inwestycyjna lokomotywa Marek rozpędzała się z każdym rokiem. W pierwszym pełnym roku kadencji Jacka Orycha wydatki majątkowe wynosiły 10 mln zł, w drugim - już 19 mln zł, a w trzecim - 38 mln zł. Ten wzrost został zauważony przez autorów innego rankingu "Wspólnoty" - "Liderów inwestycji". Jest to zestawienie województw, powiatów i gmin, które najwięcej inwestują w przeliczeniu na głowę mieszkańca.

- Nasz wynik wynosi 701 zł. Z takim rezultatem możemy już "konkurować" ze znacznie większymi miastami. Jest on niewiele niższy niż w przypadku Włocławka (720 zł) i Chorzowa (713 zł), większy niż w przypadku Zamościa, Jeleniej Góry czy Kołobrzegu. Obecnie szacujemy wartość naszych miejskich tegorocznych inwestycji na ponad 66 mln zł - mówi Jacek Orych.

- Warto podkreślić, że tam, gdzie możemy, sięgamy po zewnętrzne dofinansowania. Tak było m.in. w przypadku przebudowy ulicy Głównej, budowy drogi rowerowej wzdłuż rzeki Długiej i parkingów "Parkuj i Jedź", które otrzymały wsparcie z unijnego programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W kolejnej kadencji pieniądze z tego źródła popłyną m.in. na przebudowę Sosnowej-Kościuszki, Karłowicza-Sobieskiego-Modrzewiowej i Lisa-Kuli - dodaje Dariusz Pietrucha.

Burmistrz Jacek Orych dziękuje pracownikom ratusza za czteroletni wysiłek. Podkreśla ogromną rolę, jaką odegrała przy planowaniu i zdobywaniu finansowania inwestycji skarbnik Beata Orczyk.

- Wykonuje tytaniczną pracę, za którą należy jej się ogromny szacunek - dodaje burmistrz.

Galeria

zdjecie: 115175
fot. 1
fot. 2
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry