Jak dopisać się do spisu wyborców w Markach

Marlena Stosio MSG

 8 października 2018    10:03

Do wyborów samorządowych 2018 zostało niewiele czasu. Nie wszyscy wiedzą o tym, że by wziąć w nich udział, wcale nie trzeba być zameldowanym w Markach.

Wcześniej należy jednak zadbać o dopisanie do rejestru wyborców. Jak to zrobić? Jakie dokumenty są potrzebne? O tym, do którego obwodu wyborczego jesteśmy przypisani, decyduje bowiem rejestr wyborców. Jeśli jednak zmieniliśmy miejsce stałego zamieszkania, możemy złożyć wniosek o dopisanie do odpowiedniego rejestru wyborców, bez konieczności meldunku. Dokumenty potrzebne, by dopisać się do rejestru wyborców: - Wniosek o wpisanie do rejestru wyborców - Pisemna deklaracja, w której wnioskodawca podaje swoje imiona, nazwisko, obywatelstwo i adres stałego zamieszkania - Dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość oraz kserokopia tego dokumentu - Dokument, potwierdzający fakt zamieszkiwania na terenie Marek. Może być to np. umowa najmu mieszkania, rachunek za prąd, na którym są twoje dane, etc. Może być to też oświadczenie właściciela lub najemcy mieszkania, w którym aktualnie mieszkasz.   Jak dopisać się do rejestru wyborców w Markach - krok po kroku

Pobierz, wydrukuj i wypełnij wniosek o wpisanie do rejestru wyborców. Przygotuj także pisemną deklarację z danymi osobowymi, a także dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość oraz kserokopię tego dokumentu.

Wypełniony wniosek wraz z załącznikami złóż osobiście w Urzędzie Miejskim w Markach.  

Wniosek o dopisanie do rejestru wyborców można też złożyć przez internet za pośrednictwem serwisu www.obywatel.gov.pl.

Niezbędne jest jednak posiadanie profilu zaufanego (eGO), za pomocą którego można potwierdzić swoją tożsamość.

 

Pozytywna decyzja ws. wpisania do rejestru wyborców oznacza jednocześnie, że zostaniemy wykreśleni z rejestru, w którym byliśmy ujęci dotychczas.

- Wpis do stałego rejestru wyborców powoduje ujęcie w spisie wyborców i w spisie osób uprawnionych do udziału w referendum w miejscu stałego zamieszkania w każdych kolejnych wyborach i referendach, przeprowadzanych na obszarze danej gminy - podkreśla Państwowa Komisja Wyborcza.

Andrzej Nadolski

WNIOSEK o wpisanie do rejestru wyborców

DEKLARACJA wpisania do rejestru wyborców

Galeria

zdjecie: 115466

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry