W Markach odpady do worka

Rafał Redeł UMMarki

 26 kwietnia 2005    21:19

Urząd Miasta rozpoczyna wprowadzanie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w systemie workowym. System ten zostanie wdrożony na terenach budownictwa jednorodzinnego i będzie obejmować następujące rodzaje odpadów: makulaturę i opakowania tetra pack, opakowania szklane, plastiki i puszki.

Miasto zostało podzielone na 5 obszarów. Zbiórka odpadów rozpocznie się od obszaru ograniczonego ulicami Lisa Kuli, Al.Marsz.J. Piłsudskiego, Duża, Kręta, Bagienna, Główna, Wesoła. Na obszarze tym znajduje się ok. 1300 posesji. Pierwsze komplety worków wraz z ulotkami informacyjnymi trafiły już do mieszkańców.

Sukcesywnie system ten będzie wprowadzany na pozostałe obszary.

Mieszkańcy każdej posesji otrzymają bezpłatnie komplet kolorowych worków na poszczególne rodzaje odpadów. Na każdym worku jest wydrukowana informacja co można a czego nie wolno do niego wrzucać. Odpady będa odbierane raz w miesiącu. Worki z zebranymi odpadami właściciel posesji w wyznaczonym terminie zobowiązany jest wystawić przed swoją posesję, w widocznym miejscu, skąd zostaną one zabrane przez firmę działającą na zlecenieUrzędu Miasta Marki.

Z tytułu tej zbiórki mieszkańcy nie będą obciążeni żadnymi kosztami.


Ponadto mieszkańcy przy tej okazji są informowani o obowiązku prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów roślinnych. Obowiązek ten wynika z § 4 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Marki wprowadzonego uchwałą Nr IX/65/2003 Rady Miasta Marki z dnia 29 października 2003r. Odpady roślinne powinny być kompostowane na własnej nieruchomości. Wszyscy mieszkańcy otrzymaja ulotkę z instrukcją w jaki sposób prawidłowo wykonać kompostownik i kompostować odpady. Osoby, które nie chcą tego robić kompostu osobiście muszą zlecić na swój koszt wywiezienie odpadów roślinnych do kompostowni. Realizacja tego obowiązku będzie kontrolowana i mieszkańcy będą zobowiązani do okazania miejsca kompostowania odpadów lub okazania umowy i rachunków za wywóz odpadów do kompostowni. Za nieprzestrzeganie tego obowiązku grożą sankcje karne.

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry