O Markach w Ameryce

Antoni Widomski ProMemoria

 14 września 2009    05:46

O Markach mówiono w Ameryce już 90 lat temu. Jestem przekonany, że mówiono sporo, szczególnie w decyzyjnych kręgach rządowych. Historia rozpoczyna się w 1919 roku.

Minął już rok od zakończenia I wojny światowej. Europa dźwiga się ze zniszczeń. Na zlecenie Herberta Clarka Hoovera, przewodniczącego Amerykańskiej Organizacji Pomocy (American Relief Organisation), do Anglii przybył jego wysłannik Coningsby Dawson. Miał za zadanie zapoznać się problemami europejskiej odbudowy. Odwiedził także kraje Centralnej i Wschodniej Europy.

Swoje spostrzeżenia zawarł w książce It Might Have Happened To You: A Contemporary Portrait Of Central And Eastern Europe. W Stanach Zjednoczonych wygłosił szereg odczytów na temat sytuacji w naszej części Europy.Cały, liczący 6 stron, XIII rozdział  książki poświęcony został naszemu miastu, wtedy jeszcze wsi Marki.Autor stawia pytanie - Dlaczego Polska głoduje?Coningsby Dawson zdaje sobie sprawę, co wyraźnie zaznacza w tekście, że opisana przez niego sytuacja w Markach nie może przynieść odpowiedzi na wszystkie pytania. Ale przyczyny głodu w Markach można odnieść do wielu przemysłowych miejscowości w Polsce.

Rozmówcą autora i źródłem informacji o Markach jest sam Charles Whitehead.

Mamy więc w ręku bezcenne źródło informacji o naszej miejscowości. Rzetelny i fachowy opis sytuacji w Markach, sporządzony przez wysłannika przewodniczącego Amerykańskiej Organizacji Pomocy.

Herbert Clark Hoover, wybitny polityk amerykański, zasłynął jako organizator pomocy dla ludności cywilnej podczas I wojny światowej. Kierowana przez niego Commission for Relief do lipca 1919 roku udzieliła pomocy żywnościowej 10 milionom ludzi, a po wojnie - tylko do 1920 roku - pomogła ok. 200 milionom poszkodowanym przez działania wojenne.

W 1921 roku Herbert Hoover został ministrem handlu w rządzie Stanów Zjednoczonych. W latach 1929 - 1933 Hoover był prezydentem Stanów Zjednoczonych z ramienia Partii Republikańskiej. Również po II wojnie światowej zasłużył się jako administrator amerykańskiej pomocy dla krajów Europy.

Według mojej wiedzy książka ta nie była tłumaczona na język polski. Jeśli ktoś posiada jakiekolwiek informacje na ten temat, proszę o kontakt z redakcją portalu.

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
zdjecie

Antoni Widomski

Współpracuje z portalem od 2004 roku

www.historia.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry