90 będzie metrobusem - Echo Podwarszawskie nr 13

Krzysztof Bychowski

 23 września 2009    15:40

190 co pięć minut, od CH Marki aż na Wolę - to nie sen złoty, tylko plany Zarządu Transportu Miejskiego na poprawę stanu komunikacji i wymuszenie wytyczania nowych buspasów.

Rozwiązania znane w zachodnich metropoliach właśnie są wprowadzane w Warszawie.

- Ogólnie w idei tzw. metrobusów chodzi o stworzenie silnych linii na głównych ciągach komunikacyj-nych w Warszawie, tam gdzie nie ma komunikacji szynowej i gdzie powstały lub powstaną buspasy - mówi rzecznik ZTM Konrad Klimczak. - Trasa linii 190 nie zmieni się, zwiększy się tylko częstotliwość jej kursowania.

Linia 190 będzie pilotem projektu - docelowo zmiany mają objąć całą Warszawę, metrobusy będą kursowały nowymi buspasami (pierwszy pas wyłącz-nie dla komunikacji zbiorowej powstanie na remontowanym moście Śląsko-Dąbrowskim), mają mieć proste trasy nie dublujące się z innymi liniami. To spowoduje, że prawdopodobnie zmiany tras obejmą linie kursujące po ulicy Radzymińskiej.

Kolejne buspasy mają powstać na Trasie Łazienkowskiej, Puławskiej i z Tarchomina przez most Grota. To wskazuje, że na tych odcinkach będą powstawały kolejne linie metrobusów.

Pasażerowie podchodzą do idei metrobusów z mieszanymi uczuciami. Część cieszy się, że nowe linie będą miały proste trasy prowadzące wytyczonymi, od-dzielnymi pasami ruchu. Inni jednak obawiają się, że powiększy to korki. - Na trasie W-Z autobus co pięć minut na jednym pasie z tramwajem - czy to nie spowoduje zapchania mostu? - pyta mieszkanka Marek, jeżdżąca codziennie Radzymińską do centrum.

Jedno jest pewne - idea szybkiej komunikacji (szybkiej w sensie sprawności połączeń, nie prędkości) upadnie, jeśli nie będzie systemu wydzielonych pasów dla komunikacji publicznej. I jak się zdaje, właśnie do takich rozwiązań dąży obecnie ZTM.

(wt), bk


Echo Podwarszawskie zaprasza do lektury nowego wydania pod adresem:
www.gazetaecho.pl

W numerze:
- Osłodzą korek, przyspieszą obwodnicę?
- Nowy autobus w Ząbkach?
- Plac zostaje, ale mniejszy
- 190 będzie metrobusem
- Brutalne morderstwo
- Utwardzili przez... pomyłkę!
- Piece do wymiany?

Galeria

zdjecie

Krzysztof Bychowski

Rednacz portalu, jeden z jego pomysłodawców i twórców - odpowiedzialny za stronę techniczną i organizacyjną całego przedsięwzięcia.

Mieszkaniec Marek od 1995 roku, właściciel firmy zajmującej się tworzeniem stron internetowych - ACTIVENET www.avn.pl

@ RedNacz małpa marki kropka net kropka pl, 501 271 048

www.avn.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry