Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków - sąsiad z Odrowąża 24

Krzysztof Bychowski

 23 września 2009    15:43

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków powstało w 1991 roku. Jego logo - raniuszka siedzącego na napisie OTOP wymyślił w 1993 roku Jerzy Desselberger. Obecnie siedzibą stowarzyszenia są Marki a konkretniej budynek przy ul. Odrowąża 24 i chyba już pozostanie na zawsze. Jednak wcześniej OTOP gościł w dwóch siedzibach. Pierwsza to był założycielski Gdańsk. Dlaczego założycielski? Bo właśnie tam grupka ptasich pasjonatów, która miała już dość nieoficjalnego działania zawiązała stowarzyszenie. Na początku było to dosłownie kilka osób. Teraz OTOP w swoich szeregach zrzesza około 2500 członków, 600 wolontariuszy oraz zatrudnia 40 pracowników w 4 biurach (w centrali oraz 3 biurach regionalnych). Kolejną siedzibą była Warszawa ul. Puławska 46. Budynek OTOP w Markach został oddany w 2006 roku na 15 rocznicę istnienia.

Prowadzone przez OTOP projekty charakteryzują się wysokim poziomem merytorycznym, dzięki współpracy z pracownikami uczelni i placówek naukowych. OTOP realizuje swoje cele poprzez cztery ścieżki działań: badania terenowe, edukację społeczeństwa, bezpośrednią ochronę gatunków i ich siedlisk oraz oddziaływanie na prace rządu związane z tworzeniem przepisów prawa, które mogą mieć wpływ na przyrodę.

Każdy kwartał otwiera kwartalnik ?Ptaki?, znajdują się w nim różne ciekawe artykuły o działalności OTOPu i nie tylko. Stałą pozycją ?Ptaków? jest dział ?Ptasi Goście?. Opisywane są tam różne ciekawe obserwacje poczynione przez obserwatorów w całym kraju. ?Pan Eustachy? oraz ?Ptasie Abecadło? to pozycje dla najmłodszych czytelników kwartalnika. Z pewnością każdy ptasiarz znajdzie coś dla siebie w tej gazecie. Jednak aby ją otrzymać trzeba być członkiem OTOP.

Celem organizacji jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra przyszłych i obecnych pokoleń, dlatego też co roku w styczniu, okresie od marca do czerwca oraz na początku października organizowane są akcje z tzw. nurtu ?Citizen Science?, czyli nauka dla ludzi. Mają one na celu pokazanie ludziom, że nie trzeba wyjeżdżać z Polski aby zobaczyć naprawdę ciekawe i fascynujące gatunki ptaków. Jednocześnie przy okazji tychże akcji: Zimowe Ptakoliczenie w styczniu, Europejskie Dni Ptaków w pierwszy weekend października, organizatorzy zwracają uwagę na problemy dotyczącego danego gatunku ptaka, który został wybrany motywem przewodnim imprezy. Organizowane są wtedy w całej Polsce otwarte wycieczki dostępne dla szerokiej publiczności podczas, których przewodnicy opowiadają o ptakach. Informacje o wycieczkach są zamieszczane na stronie internetowej OTOP (www.otop.org.pl).

Nasze stowarzyszenie to również projekty ochrony gatunkowej. Oczkiem w głowie OTOPu jest wodniczka, niewielki ptak z rodziny wróblowych, zagrożony wyginięciem w skali światowej. W Polsce występuje ? populacji światowej tego gatunku i w ramach Unii Europejskiej wodniczka to priorytetowy gatunek dla Polski, jeżeli chodzi o ochronę przyrody. Więcej informacji o wodniczce na www.wodniczka.pl . Pod koniec ub. wieku na antenie programu I Telewizji Polskiej aż do roku 2001 można było oglądać ?Otopowski? ptasi magazyn ?Ptakolub? prowadzony przez obecnego prezesa Gerarda Sawickiego. Niestety program został zdjęty z anteny i cały czas czeka na triumfalny powrót. Pod koniec roku 2008 powstał portal ?Otopjunior? dla młodszych obserwatorów ptaków. Zaglądający na ten serwis, mogą się zarejestrować w klubie raniuszka i w jego ramach zbierać punkty za wpisy do bloga, komentarze, wrzucone na serwis zdjęcia, które muszą być tylko i wyłącznie własnego autorstwa. Ogromną zaletą tegoż portalu jest możliwość wymiany informacji pomiędzy młodymi ornitologami. A oto adres pod którym można znaleźć ?Otopjuniora? www.otopjunior.org.pl . Więcej informacji o Ogólnopolskim Towarzystwie Ochrony Ptaków na www.otop.org.pl .

Ważnym filarem działalności Towarzystwa są wolontariusze. Ich obecność umożliwia realizowanie większości projektów polegających na działaniach w terenie. Tę grupę reprezentują licznie ornitolodzy. Jednak wsparcia udzielają nam także osoby, które nie są specjalistami, przyrodnikami. Grono to stanowią wolontariusze pomagający nam w biurze przy różnego typu pracach administracyjnych, a także na stoiskach podczas imprez plenerowych.

Gorąco zapraszamy wszystkich do odwiedzenia naszej strony, a zainteresowanych ochroną przyrody do włączenia się w działania przez nas prowadzone. Pamiętajmy, że ptaki są wyznacznikiem jakości środowiska, w którym żyjemy. Ich obecność, bogactwo gatunkowe świadczy o dobrej jego kondycji. Ochrona ptaków oraz miejsc, w których żyją jest więc wyrazem troski o naszą własną przyszłość.


Kacper Kowalczyk
Członek Sieradzkiej Grupy OTOP
Wolontariusz OTOP

Galeria

fot. 1
zdjecie

Krzysztof Bychowski

Rednacz portalu, jeden z jego pomysłodawców i twórców - odpowiedzialny za stronę techniczną i organizacyjną całego przedsięwzięcia.

Mieszkaniec Marek od 1995 roku, właściciel firmy zajmującej się tworzeniem stron internetowych - ACTIVENET www.avn.pl

@ RedNacz małpa marki kropka net kropka pl, 501 271 048

www.avn.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry