Obchody ku czci Żołnierzy Niezłomnych

START:    7 marca 2019

Paweł Pniewski UMMarki DzieńPamięciZW

 26 lutego 2019    13:01

Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Markach oraz Burmistrz Miasta Marki Jacek Orych zapraszają mieszkańców do uczestnictwa w mareckich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 3 marca o godz. 10.00 w kościele św. Andrzeja Boboli  w Markach-Strudze (ul. Al. Józefa Piłsudskiego 248/252) odbędzie się uroczysta Msza Święta z udziałem kombatantów i pocztów sztandarowych. Patronat honorowy nad uroczystością sprawuje prezydent Andrzej Duda.

- Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.  Walcząc z siłami nowego agresora, musieli  zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich "bandami reakcyjnego podziemia". Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem "wrogów ludu". Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego  Kresy Wschodnie II RP - czytamy na stronie kancelarii prezydenta.

To nie jedyna uroczystość związana z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Punktualnie o godz. 12.00 wystartuje bieg "Tropem Wilczym". Więcej na ten temat TUTAJ W ramach obchodów 7 marca odbędzie się także spotkanie z historykiem i publicystą Leszkiem Żebrowskim pt: "Żołnierze Wyklęci - fakty i mity". Informacje TUTAJ.  

MARECKIE OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH:

3 marca godz. 10:00 Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Strudze Uroczysta Msza Święta z udziałem kombatantów walk o niepodległość oraz pocztów sztandarowych

3 marca godz. 12:00 okolice stawu Meksyk (ul. Grunwaldzka) Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym"

7 marca godz. 18:00 Centrum Aktywności Fabryczna 3 spotkanie z historykiem Leszkiem Żebrowskim "Żołnierze Wyklęci - fakty i mity"

Galeria

zdjecie: 119399
fot. 1
fot. 2
zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, przewodniczący Rady Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry