Obwodnica to konieczność - Echo Podwarszawskie nr 15

Krzysztof Bychowski ObwodnicaMarek

 25 września 2009    12:55

- Nie wyobrażam sobie, żeby obwodnicy nie było - mówił podczas sesji rady miasta w Markach dyrektor oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Wojciech Dąbrowski. Wszystko wskazuje na to, że cukierkowy protest mieszkańców Marek przynosi rezultaty.

Na sesji rady dyrektor Dąbrowski powiedział wprost - bez obwodnicy Marek inne inwestycje drogowe w najbliższej okolicy nie mają sensu. - Nie widzę możliwości, aby budować wschodnią obwodnicę Warszawy czy remontować Toruńską, jeśli razem z nimi nie będzie budowy obwodnicy - mówił radnym. - Jeśli inwestycje skończą się na węźle Drewnica, założenia przepustowości zbiegających się tam tras znikną.

Wojciech Dąbrowski odniósł się też do informacji, że obwodnica miasta nie została wpisana do programu budowy dróg krajowych w 2007 roku, a potem na listę Infrastruktura i Środowisko, przez co nie ma jej finansowania. - Nie było w tym winy GDDKiA. Decyzje zapadły w Ministerstwie Finansów, gdzie stwierdzono, że wstrzymuje się wszystkie nierozpoczęte inwestycje do czasu zbilansowania środków przez GDDKiA. Na przełomie września i października będzie wiadomo, czy środki na obwodnicę będą.

Zapytany przez radnych o to, co jeszcze Marki mogą zrobić, aby przybliżyć powstanie obwodnicy miasta, odpowiedział: - Wiem, że protest Marek z 30 sierpnia (czyli rozdawanie cukierków zamiast blokowania drogi - przyp. red.) był odebrany wszędzie, także w urzędach, bardzo pozytywnie. To, co jeszcze może zrobić miasto, to dalszy lobbing na rzecz obwodnicy. Podkreślam jeszcze raz - obwodnica jest niezbędna i jej ukończenie musi nastąpić jednocześnie z oddaniem do użytku zmodernizowanej Toruńskiej i WOW.

Dyrektor Dąbrowski stwierdza więc, że jego instytucja nie ponosi odpowiedzialności za zamęt przy obwodnicy. Jednocześnie sam widzi, że jak najszybsza budowa obwodnicy jest priorytetem nie tylko dla mieszkańców, ale także samych wykonawców. Marki z kolei nie zasypiają gruszek w popiele i wciąż szukają poparcia dla przyspieszenia prac i wpisania realizacji budowy drogi jeszcze w tym roku na rządową listę inwestycji strategicznych. Rada miasta przyjęła uchwałę, w której domaga się wpisania połączenia węzła Drewnica z Radzyminem do programu budowy dróg krajowych. Treść żądania ma trafić do parlamentarzystów wybranych z okręgu podwarszawskiego. Burmistrz Janusz Werczyński już spotkał się z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim, który startował właśnie z list podwarszawskich. Marszałek obiecał interweniować w Ministerstwie Infrastruktury. Dodatkowo radni chcą dotrzeć do urzędników odpowiedzialnych za budowę dróg oraz organów decyzyjnych: wojewody, dyrekcji ochrony środowiska. Miasto szuka także wsparcia u sąsiadów i w powiecie - obwodnica Marek przyda się wszystkim gminom, choć Marki skorzystają na niej bezpośrednio.

W październiku przyszłość drogi omijającej miasto będzie już jasna. Kiedy zapadną decyzje, poinformujemy o nich. Według optymistycznych założeń, jeśli prace przy obwodnicy rozpoczną się w przyszłym roku, w ciągu dwóch lat Marki odetchną z ulgą, a kierowcy przestaną psioczyć na zakorkowaną Piłsudskiego.

(wt)


Echo Podwarszawskie zaprasza do lektury nowego wydania pod adresem:
www.gazetaecho.pl

W numerze:
- Rusza remont Toruńskiej
- Kolejne puste deklaracje kolei?
- Żołnierska (niemal) została
- Obwodnica to konieczność
- Zapomnijmy o Łodygowej
- Ciągle naiwni
- Obroń się sama!
- Walka o dotacje
- Dzika mniej dzika
- Quadami przez Zielonkę
- Idzie nowe...
- 190 mogło być w Markach
- Uniwersytet dla dzieci

Galeria

zdjecie

Krzysztof Bychowski

Rednacz portalu, jeden z jego pomysłodawców i twórców - odpowiedzialny za stronę techniczną i organizacyjną całego przedsięwzięcia.

Mieszkaniec Marek od 1995 roku, właściciel firmy zajmującej się tworzeniem stron internetowych - ACTIVENET www.avn.pl

@ RedNacz małpa marki kropka net kropka pl, 501 271 048

www.avn.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry