Tanya Valko gościem biblioteki

Małgorzata Rowicka Biblioteka

 11 marca 2019    17:46

Szerokie grono czytelników pojawiło się w piątkowy wieczór w Bibliotece Publicznej w Markach. Do placówki tłumy ściągnęła Tanya Valko.
Tanya Valko to wyjątkowa kobieta i pisarka, arabistka i miłośniczka kultury Bliskiego Wschodu Była nauczycielką w Szkole Polskiej w Libii, a następnie długoletnią asystentką Ambasadorów RP. Przez ponad dwadzieścia lat mieszkała w krajach arabskich, w tym w Libii i Arabii Saudyjskiej. Kilka lat spędziła w Indonezji. Od roku przebywa w Polsce. Autorka bestselerowych powieści i poradników. Zadebiutowała powieścią pt. "Arabska żona", która odniosła w Polsce ogromny sukces. Kolejne części serii przysporzyły Autorce jeszcze większe grono zakochanych w niej czytelników. Potem przyszedł czas na zmianę i Tanya Valko przeniosła swoich bohaterów do Indonezji, tworząc dwie części azjatyckiej sagi, na którą składają się: "Okruchy raju" i "Miłość na Bali". Autorka postanowiła jednak wrócić do arabskiego cyklu i napisała "Arabską krucjatę" i "Arabskiego męża". "Arabski syn" jest kontynuacją całej orientalnej serii. W tym roku w kwietniu ukaże się "Arabski raj".  Książki wydaje pod pseudonimem.
Na spotkaniu w Markach pisarka w barwny sposób, chwilami z humorem opowiedziała słuchaczom o kulturze, stylu bycia i sytuacji kobiet w krajach muzułmańskich. Jak się okazało ten mało znany Europejczykom świat, kojarzony ostatnio głównie przez pryzmat terroryzmu, ma wiele odcieni. Bywa niebezpieczny, niezrozumiały, a jednocześnie jest niezwykle pasjonujący i pociągający. Czytelnicy pytali o pogląd autorki na sytuację uchodźców w Europie. Wyjaśniła, że w Libanie jest więcej uchodźców niż mieszkańców, miasta są zniszczone a obozy przeludnione, dlatego Europa musiała przyjąć ludność opuszczającą tereny, gdzie toczyła się wojna.  Autorka w interesujący sposób opisała także, jak powstawały jej książki, podkreślając wielokrotnie, że chociaż jej powieści są fikcją literacką, to oparte są one na faktach i umieszczone w realiach politycznych i społecznych krajów, w których akcja się toczy.
Zgromadzona publiczność była zachwycona wiedzą i erudycją pani Tanyi Valko. Długa kolejka po autograf i dedykację w książce oraz fani pani Tanyi Valko, którzy przyjechali na spotkanie z nią, aż z Radomia świadczą o dużym sukcesie oraz popularności arabskiej i azjatyckiej sagi. Osoby, które chciałyby przeczytać powieści Tanyi Valko zapraszamy do Biblioteki Publicznej Miasta Marki.

Tekst: JBB

 

Galeria

zdjecie: 120035
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry