Jedziemy motocyklami na uroczystości do Sadownego!

START:    24 marca 2019

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 15 marca 2019    11:58

Szanowni Państwo,

sekcja motocyklowa Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga w odpowiedzi na zaproszenie Dyrektora Instytutu Pileckiego p. dr. Wojciecha Kozłowskiego, Starosty Węgrowskiego  - Ewy Besztak i Wójta Gminy Sadowne - Waldemara Cyrana zaprasza serdecznie do udziału 24.03.2019 r. (niedziela) w uroczystościach odsłonięcia tablic upamiętniających mieszkańców gminy Sadowne oraz rodzinę Lubkiewiczów za ich pomoc okazaną Żydom w czasie okupacji.

Uczestnictwo w uroczystościach będzie swego rodzaju oddaniem hołdu Polakom ratujących Żydów w czasie okupacji. Przy sprzyjającej pogodzie organizatorzy liczą na nasz udział. Zapraszamy serdecznie!

Uroczystości objęte są honorowym patronatem Wicemarszałek Senatu RP p. Marii Koc.

Motocykliści zbierają się w dwóch miejscach.

1. Na parkingu przy Prima Park w Markach, Al. Piłsudskiego 200A 24.03.2019 r. o godz. 9:30.

2. Na parkingu Stacji BP w Małopolu (obok Mc Donalds'a) 24.03.2019 r. o godz. 9:30.

Motocykliści z Marek ruszają o godz. 9:45. Dojadą do Małopola ok. godz.10:00. Stamtąd, wspólnie ruszymy do Sadownego. Z Marek do Sadownego jest ok 85 km. Uroczystości w Sadownem rozpoczynają się o godz. 11:00. W przypadku pytań prosimy o kontakt. Artur: 609-498-523, Krzysiek: 784-016-894.

O rodzinie Lubkiewiczów

Leon Lubkiewicz (lat 59), jego żona Marianna (lat 44) oraz ich syn Stefan (lat 25) zostali zastrzeleni za to, że Leon Lubkiewicz sprzedał chleb dwóm dziewczętom żydowskim o nazwiskach Czapkiewicz i Enzel. Dziewczęta zostały zatrzymane przez Niemców z bochenkami chleba. Prawdopodobnie ujawniły miejsce ich zakupu, po czym zostały zastrzelone. Po kilkugodzinnych torturach wykonano egzekucję na Lubkiewiczach.  Było to 13 stycznia 1943 r. Wszystko widziała córka Irena, którą pozostawiono przy życiu ze względu na wiek.

Galeria

zdjecie: 120122
fot. 1
fot. 2
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry