26 marca 2019    18:41

Dzień 24 marca jest dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod niemiecką okupacją. Za ukrywanie Żydów lub udzielanie im pomocy groziła śmierć. Wiele jest przykładów ratowania Żydów w Markach. Nie zawsze kończyło się to pomyślnie. Ludobójcze prawo nie ominęło mieszkańców Marek. Dlatego obowiązkiem jest przekazanie mareckiemu społeczeństwu krótkiego w treści, a tragicznego w swym wymiarze komunikatu.

W roku 1943 za ukrywanie Żydów zamordowani zostali przez Niemców:

1. Banaszek Marianna - matka,

2. Banaszek Stanisława  - córka lat 16,

3. Banaszek Wiktoria - córka  lat 18,

4. Banaszek Władysław - syn, wiek nieznany.

Wydarzenie miało miejsce przy ul. Zabawnej 1 w Pustelniku na posesji Państwa Banaszków. Ciała zamordowanych leżały na podwórzu. Niemcy długo nie pozwalali ich pochować, aby widokiem zmasakrowanej rodziny zastraszyć miejscową ludność. Dziś nie ma już drewnianego domu Banaszków i studni. Nowa zabudowa zmieniła miejsce nie do poznania. Mimo to zachowajmy odrobinę pamięci dla rodziny Banaszków z ul. Zabawnej.

Więcej informacji na wyżej wymieniony temat w Roczniku Mareckim Tom I w artykule pt.: Getto w Pustelniku 1940-1942. Zapomniana historia.

Tekst. Ryszard Marian Sawicki. Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga. Foto: Internet.

Galeria

zdjecie: 120377
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry